A hosszan elnyújtott és több szakaszra bontott metrófelújítás idején támogatható volt egy közvetlen Reptér-Belváros buszjárat. A metróvonal teljes átadása óta azonban egyre több gondot okoz a városban élőknek. Időközben a főváros vezetése úgy döntött, hogy az Üllői úton megszünteti buszsávot ami miatt a reptéri gyorsjárat dugóba került és a menetideje időnként hosszabb mint az M3+100E kombó használatával ugyanez az útvonal. Az M3 Deák Ferenc tér metróálomás – Köki menetideje 17 perc, míg a csatlakozó 200E mentideje 21 perc. A közvetlen járat, menetrend szerinti menetideje 35 perc. Ezt azonban a buszsáv hiányában képtelen tartani. A dugóban való araszolást a BKK azzal próbálja csökkenteni, hogy csúcsidőben a reptéri járatot a Baross utcára tereli!
Kérdésem, hogy ilyen körülmények között érdemes-e tovább üzemeltetni ezt a egyébként külön tarifával közlekedő viszonylatot?
Mivel a buszsáv megszűnt igy a viszonylat menetideje nem kiszámítható, tehát egy induló repülőgéphez napközben érdemesebb az M3 metrót és a 200E buszt igénybe venni.
Budapest 2019- ben klímavészhelyzetet hirdetett. Tisztelt főpolgármester Úr , hogy illenek bele ebbe a képbe a metró felett közlekedtetett dízel üzemű buszok? Tisztelt VIII. kerületi polgármester Úr, mi a véleménye a csúcsidőben, a sűrün lakott Baross utcára terelt reptéri járatról amely a kerület lakosait nem szolgálja, de azok levegőjét szennyezi!
Több vita alakult ki a 100E szükségességével kapcsolatban. Gyakran elhangzó érv a 100E mellett az, hogy a turisták nem szeretnének bőröndökkel lépcsőzni a KÖKI-nél. Saját tapsztalatom ezt cáfolja, hiszen több alkalommal is láttam, hogy a 100E utasit a Kálvin téren a metró felé indulnak tovább. Ugyanígy rendszerersen látom a Deák Ferenc téren a metró felől , bőröndökkel érkezni az utasokat a reptéri autóbuszhoz. Természetesen helytelen lenne általánosítani, de számomra úgy tűnik, hogy a repülővel Budapestre érkező turisták jelentős része tömegközlekedik. Ebből logikusan következik, hogy nem lehet nehézség a reptérre való kijutásnál az M3+200E kombináció használata, a buszhoz is rendszeresen metróval érkeznek.
Abban teljesen egyetértek , hogy Kőbánya -Kispesten javítani kell az átszállást, illetve az utastájékoztatást is fejleszteni kéne.
A metró üzemzárását követő éjszakai időszakban továbbra is indokolt a reptéri járat meghosszabbítása a belvárosig! A 100E reptéri járat előtt egy komoly gond volt a reptérre eljutással, ez az éjszakai időszak. Ezért azt javasolnám, hogy mint azt a fenti ábrán is látjátok a metró üzemidején kívül legyen reptéri járat amely bejön a belvárosba, viszont itt javasolnék több megállási lehetőséget beiktatni az éjszakai nehezebb közlekedést orvosolandó.
Leegyszerűsítve, napközben a reptér kizárólag a metróvégállomásról legyen elérhető, míg a metró üzemzárását követően továbbra is közlekedjen a belvárosig egy közvetlen járat több megállási ponttal,normál díjszabással.
A repülőtér, napokban kiadott közleménye szerint jelentősen nő az utasszám. Az idén elérheti az éves 15 millió főt. Az a tendencia úgy tűnik, hogy hosszabb távon velünk marad, ezért ezt az utasszámot a jövőben biztosan nem lehet majd dugóban araszoló autóbuszokkal kiszolgálni, ezért érdemes a legrövidebb úton a kötöttpálya felé terelni, ami pillanatnyilag a metró. Amennyiben valaha megépül a reptéri vasút akkor is vélhetően a legtöbb turista célpontja a metró lesz, csak azt nem autóbusszal, hanem vonattal éri majd el.
Miért volt hiba a különtarifa a reptéri járaton? A BKK egyszerűen bevételi forrást lát a reptéri járat közlekedtetésében. Véleményem szerint ezalá rendel mindent. Egy adóbevéteből támogatott cégnek nem lenne szabad bevételcentrikusnak lenni és főként nem mindent alárendelni ennek a bevételszerzésnek, az itt élők kárára. Erre remek példája a turisták érdekeinek és az általuk fizetett jegyárbevételnek előre helyezése, a sűrűn lakott területeken élők kárára, például a Baross utcán a napokban. A reptéri járat áthaladási útvonalán élők nem tudják igénybe venni a járatot annak megállókiosztása és egyedi tarifája miatt, de a buszok zaj- és füstszennyezését ők kénytelenek elviselni. Igen tudom, Euro6 -os a motor. Ez ugyanúgy lassítja a forgalmat, ugyanúgy ad ki hangot és szennyez is csak kisebb mértékben.
Miért gond a számozás használata? Megtévesztő! A BKK járatai egységes tarifával vehetők igénybe. A belváros szívéből induló 100E azonban nem. A környező számokat viselő összes viszonylat mind normál tarifás járat. Az út amin a BKK elindult az Airport Express helyes, csak a számot kéne levenni a buszról. Szintén hasznos lenne a reptéri járatot nem BKK flotta színére matricázni, hogy jól látható legyen annak egyedisége. Ne lehessen összekeverni a BKK alapdíjas járataival.
Kép: pannonhírnök
Egyébként meg, ha az M3+200E menetideje hasonló vagy gyorsabb, mint a 100E, akkor egy turista, aki egy kicsit is utánajárt, könnyen rájöhet, hogy majdnem harmadannyiért is eljutjat ugyanoda a belvárosba, sőt, a város legtöbb pontjára, mert ha már metrón ban akkor ugye ingyenes az átszállás. Ha ezt realizálni a turisták, akkor a 100E-nek nem lenne túl sok előnye (kivéve köki lépcsőzés), és így a BKK 2500 Ft-os turista-kihasználó terve Dunába dőlne. Szerintem is az éjszaka jó ötlet lenne, ha megmaradna a 100E, de hogy a feláras jegy is megmaradhasson, esetleg a BKK a reptéri standon árulhatna hasonló árért egy 200E+metró jegyet. Ez a jegy egy olyan járatra szólna, ami a 200E útvonalán közlekedik, de nem áll meg minden kis helyi megállónál (pl Csévéző u.), csak a Kökin és esetleg a Határ útnál. Ezen kívül hagyományos díjszabással megmaradharna a mai 200(E) busz, a helyi lakosoknak, és aki spórolni szertene.
Pocok a 100E reklámja erős. Azt,hogy dugóban áll majd a busz a turista nem tudja.
Vissza kell hozni a 900-as buszt, ami a mostani 100E vonalán közlekedő éjszakai buszjárat lenne. A szolgáltatás alapáras lenne.
Sziasztok!
Szerintem ennek a kiküszöbölésére ez egy élhető megoldás lehetne, némi 18. kerületi hálózatátszervezéssel.
100E, 200E: megszűnnének jelen formájukban.
„A” jelzésű repülőtéri expresszjárat (A, mint Airport): Kőbánya-Kispest M- Liszt Ferenc Airport 2 között közlekedne, végig a gyorsforgalmin, útközben csak Ferihegy, vasútállomásnál állna meg, a megszűnő 100E és 200E helyébe lépne. Napközben 5-6 perces, peremidőszakban 10, éjjel 20-30 perces követéssel járna, éjjel viszont, a metró üzemszünetében a Deák Ferenc térig járna. Erre is csak reptéri különjegy lenne érvényes, de a reptéri dolgozók- megfelelő igazolás bemutatásával- sima BKK bérlettel is igénybe vehetnék. Az A járat végállomása Kökin átkerülne közvetlenül az M3-as metró lépcsőjéhez (talán most a 136-os, vagy a 202E végállomásozik ott).
A 200E által felhagyott megállókat a Gyömrői úton a párhuzamos BKK járatokkal, a Csévéző utcától kifelé pedig a 93-as busszal és a vecsési, üllői, monori helyközi Volánbusz járatokkal lehet elérni.
93-as busz: meghosszabbítva, Vecsés-Nyugatig közlekedne, vagy maradna Szemeretelep, vasútállomásig, de a jelenleginél sűrűbben.
93A, 183-as buszok: összevonásra kerülnének, és új, 193-as buszjárat közlekedne Köki- Szarvas csárda tér- Szemeretelep, vasútállomás útvonalon, Szarvas csárda tértől a jelenlegi 183-as vonalán. Így a 93A és 183-as viszonylatjelzések megszűnnének.
193E busz: az alacsony kihasználtság miatt megszűnne.
293-as busz: új járatként közlekedne Köki- Vecsés, Market Central között, érintve a Havanna-lakótelepet. Peremidőszakban és ünnepnap, mikor az MC zárva tart, nem közlekedne. Így a vicc kategória 236, 236A buszok megszűnnének.
Féloff, de a környéki 132E busszal is kezdenék valamit, szerintem offolni lehetne, alig használják. Havannáról továbbra is mindenki a 136-tal jár, meg a 142-vel.
Mészáros Gábor Mivel új hozzászóló vagy , így a rendszer nem jelenítette meg azonnal a kommentedet. A komment elfogadása után már automatikusan meg fognak jelenni.
Köszönöm, megjelent már! 🙂