Mobilbérlet

A napokban  hangos vita bontakozott ki a mobilbérletek és jegyek kapcsán Budapesten. Kezdjük az elején. Budapesten rendkívül kevesen használják a BKK mobilbérletét és jegyét a környező fővárosokkal összehasonlítva. 

Mi ennek az oka?  Szinte mindenki a nehézkes, használatával indokolja. Ez nem titok a BKK számára sem, hiszen 2023 novemberében lefuttatott egy tesztet, egy olyan mobiljegyrendszerrel amely több ország, sok városában jól működik, és ez a FAIRTIQ.

Nézzük mi a gond Budapesten:

  • A BKK retteg a bliccelőktől, miközben azok száma objektív modszerekkel nem is mérhető.
  • A bliccelőktől való félelmében nagyon kényelmetlen, utasellenes mobilbérlethasználatot vezetett be. Ez a járművek külső oldalánelhelyezett QR és NFC matricák beolvasásával történő jegyérvényesítés.
  • Az utasok szempontjából rettenetesen kényelmetlen használat ellenére a BKK nem jut hasznos adatokhoz, amelyek segítenék a jobb közlekedésszervezést. Ilyenek az utazási szokások és az ingázási útvonalak.

Mi a gond a BKK logikájával?

  • A fizető utasok helyett a bliccelőkre összpontosít.
  • A fizető utasok kényelme helyett a bliccelők elleni harcra költi forrásait lásd pl.: NFC matricák.
  • Az utasok nem bíznak meg a BKK ellenőreiben, ezért nehezen vezethető be több, a világon népszerű elektronikus jegyrendszer, mint példásul a bankkártyához kötött jegy/bérlet.

Az elsőajtózás mint az egyik legnagyobb akadály – BudapestGO mobilalkalmazásban tárolt bérlet gyorsan elterjedne, ha azt nem kéne minden utazás előtt elővenni és QR-kód olvasással „érvényesíteni” a bemutatáshoz.  Utasként ezt látom a legfőbb ellenérvnek.

Saját felmérésemben is a legtöbb válaszadó a papírbérletet választotta, mint a legkényelmesebb bérletformát. Ezt a szintén csak felmutatandó MÁV mobilalklmazásban megváltható bérlet követte. Beszélgetések során is azok elégedettek a BKK appban vásárolt bérlettel aki nem utaznak elsőajtós járatokon, igy nem kell QR kódot olvasniuk.

Napi ingázóként körülbelül 7-10 éve nem nézte meg a bérletem ellenőr, vagyis nem okozna gondot a mobilappban tartani azt. Hét évente egyszer megnyitni a mobilalkalmazást és megmutatni az ellenőrnek a bérletem, még kényelmes is lenne.

Külföldi ismerőseim gyakran értetlenül figyelik, ahogy a telefonomat használom felszállásnál, és érdeklődnek annak okáról, miközben ők maguk egy papíralapú jegyet mutatnak fel egyszerűen. Vajon nem volna praktikusabb számomra is a hagyományos papír bérlet használata?

Vizsgáljuk meg a BKK mobilalkalmazását.  Jól láthatóan a blicceléstől való rettegésre alapozva jött létre. Ezért került bele a QR kód beolvasásának kötelezettsége.

Sokan megkérdezik, hogy miért járműhöz és nem megállóhoz kötött a QR kód?

A válasz egyszerű. Egy adott viszonylaton közlekedő járművek rendszáma nehezebben követhető, mint egy viszonylat megállói. Amennyiben a QR kód a megálló tábláján lenne, úgy egyszerűen minden bliccelő zsebében lenne egy füzet , az általa használt viszonylatai 1-1 megállójának QR kódjával, amit ha ellenőrt lát egyszerűen elővesz és érvényesít egy a vonalra érvényes jegyet.

A járműre ragasztott QR kód sem csökkenti jelentősen a bliccelést, hiszen ha ketten bliccelnek, elég felszálláskor lefotózni a busz QR azonosítóját és ha jön az ellenőr akkor egymás mobiljáról beolvasva érvényesíteni 1-1 mobiljegyet, de ez már egy lépéssel nehézkesebb.
Egyébként ez a bliccelési módszer semmivel sem különbözik attól, mint  amikor valaki egy papír jegyet érvényesít az ellenőrök megjelenésekor, a BKK mégsem tesz semmit a papír jegyekkel való visszaélés ellen, de szinte üldözi a mobiljegyet használókat.

2024 márciusától érvényes az új tarifarendszer, amely lehetőséget biztosít minden budapestinek arra, hogy ne a BudapestGO kényelmetlen mobilbérletét használja , hanem kipróbálja a MÁV mobilalkalmazás offline mobilbérletét és ezzel  megszabaduljon a QR kód olvasásától. Kíváncsi leszek az első eredményekre.

Mi az én javaslatom a BKK felé?

  • Tegye kényelmessé a mobilbérlet használatát. – Függessze fel a QR olvasgatást.
  • A mobilbérlet használata legyen azonos a papír alapú bérlet használatával.
  • A megosztott utazási adatokért cserében biztosítson kedvezményt a bérlet árából.
  • Gondolja teljesen át a BudapestGO -t, legyen kényelmes és hasznos az utas és a BKK részére is.

Én magam azonnal áttértem a MÁV mobilalklmazás használatára és teljesen elégedett vagyok. Hibával nem találkoztam. A bérletet mindig, offline is azonnal eltudtam indítani és ami számomra a legfontosabb, elég azt csak felmutatni!  Vége  a QR kódos bohóckodásnak!  Válasszátok ti is a szabadságot!


Kiegészítés:

A BKK közzétette saját állítása szerint reprezentatív kutatásának eredményét, mely mindenki számára meglepő. A BKK saját adata szerint  mindössze az utasok 9%-a bliccel. Ez nagyon alacsony szám, ami ha valós nem indokolja sem az elsőajtózást sem a QR kódos mobilbérlet bemutatást.

Forrás: BKK

Kép: MÁV

10 hozzászólás a következőhöz: “Mobilbérlet

  1. A BKK számára a MÁV appra áttérés anyagi hátrányokkal is jár, így ez is egy plusz érv a működés megváltoztatására.
    További agyrém: ha valaki számlára akar bérletet venni, mert azt a munkáltatójánál el tudja számolni, akkor kénytelen a papír alapú bérletet megvenni. Az elektronikushoz ugyanis a BKK nem ad áfás számlát. Persze az is megérne egy misét, hogy a világ számtalan országában miért nincs szükség kétféle számlára, ellentétben velünk…

    1. PDA_FAN Nem hiszem, hogy szükség lenne áttérésre. Egy jol használható app-ra van szükség, amely nem csak tárol, hanem használja is az adatokat és ezzel együtt felhasználó barát. Ez pillanatnyilag egyik mobilalkalmazásban sem valósul meg.

      1. Ezt most tényleg magyarázni kell? Ha a BKK-s app Bp bérlete helyett a MÁV appra áttérek, és ott megveszem a Pest megyei bérletet, akkor nem a BKK-hoz megy közvetlenül a pénz. Az év végi pénzügyi huzavona során kap belőle valamennyit Budapest.

        1. PDA_FAN – amit most írsz, az a főváros és a BKK vezetőinek problémája. Ők ketten tudják vonzóbbá tenni a Budapest bérletet. Itt két út van: formailag megújítani és felhasználóbaráttá tenni a mobilappot, vagy többlet szolgáltstást ajánlani azok használóinak. Vitézy Dávid javaslata a MOL Bubi használatának beépítése a Budapest bérletbe.

  2. Napi szinten hasznalom a BoGO-s berletemet mindenfele vonalon (a kornyekunkon szinte csak elsoajtoa van) es sose okozott problemat az, hogy elovegyem/beolvassam. Amugy is a kezemben van a telefon…

    A MAV appjat szemely szerint en utalom.

    1. Varga Dániel– jó ha valaki jót is mond a BpGO-ról. Nekem csak rossz tapasztalatom van. Több alaklommal okozott anyagi kárt is.
      Szerintem valamit felmutatni mindig egyszerűbb mint elindítani, beolvasni, szerverválaszra várni.

      A MÁV app fejlesztésre szorul, de bérletbemutatásra remek!

      1. Azt nem mernem allitani, hogy a BpGo hibatlan, sot. Vannak idegesito dolgai. Egyszerre hasznalom a Menetrend appal, igy jok.

        A MAV appal a fo bajom az, hogy semmire nem hasznalom – szokoevente jarok olyan vonattal, amit ot kene megnezni, es mivel a BudapestGO-t allandoan nyitogatom, tervezek, nekem pont az nem esik nehezemre. Mashogy mukodunk.

        1. Én soha nem tervezek útvonalat. Tudom, mikor hová megyek.
          A bérletbemutatásra a legjobba MÁV APP. Nem kell QR kódot olvasgatni, csak felmutatod. Ha a bérletet állítod be kezdőlapra akkor csak megnyomom a mobil oldalsó fukciógombját amihez hozzárendeltem és máris ott az offline mobilbérlet.

  3. Lehet, hogy egyszer megprobalom, bar nekem meg pont ez az atrendezosdi nem jon be annyira. Es ket app helyett igy is jobb az egy.

    En is eleg jol tudom, eleg regota, hogy hova hogy megyek Budapesten es kornyeken 🙂 Tervezes alatt nem az appok utazastervezojet ertem – nekem azok teljesen haszontalanok, amellett, hogy nem is bizom bennuk. Hanem hogy en magam nezegetem, mikor jon a csatlakozasom, stb.

    Tokmindegy, arrol vitazunk, hogy kinek mi tetszik jobban.

    1. Varga Dániel Nem kell nézegetni. A menetrend.app-ban elég egyszer beállítani a leggyakoribb útvonalaidat, viszonylataidat a kezdőlapon. nagyon praktikus. Bérletbemutatásra meg a MÁV app a legegyszerűbb.

      A BpGO-ban én eddig nem találtam egy olyan funnkciót sem amely hasznos lenne. Átláthatatlan menetrendek, mindent keresni kell amit a Menetrend.app-ban egy ránézésre meg tudok találni.

      Szerintem ez nem tetszik/nem tetszik kérdés. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük