Prága- helyközi troli és villamos

Prága hosszú tesztüzem után 2024 februárjában indította el első trolibuszvonalát. Ezt követte a reptéri troli amelyen duplacsuklós trolibuszok közlekednek. Pár hónap elteltével már megjelentek az első elképzelések a troliüzem elővárosi kiterjesztéséről. Konkrétan Prága és Stará Boleslav város között.

Helyközi troli

Prága első elővárosi trolibusz vonala 22 kilométer hosszú lesz a tervek szerint. A cseh főváros és a Közép Csehországi  kerület közösen tervezi az első helyközi trolivonal megépítését . A trolibusz a pillanatnyilag 375-ös, dízel buszokkal kiszolgált viszonylatot trolisítaná. A terv 2024 augusztusában  az építési engedély kiadására vár. A 375-ös viszonylat  pillanatnyi útvonala: Prága – Brandýs nad Labem -Stará Boleslav.
A terveket a Metroprojekt Praha készítette, de az érintett települések nem mindig értettek egyet. Eredetileg két trolivonal volt napiranden, de a második, Kostelec nad Labem település felé tervezett vonallal azért kellet felhagyni, mert az érintett település tiltakozó ellenkampányba kezdett.  Csehországban szem egyszerű fejleszten!

A megmaradt Stará Boleslav felé vezető trolivonal eredetileg 22,2 km hosszú felsővezetékkel létesült volna, de ez mára 12,65 km-re csökkent Prágából kifelé, míg az ellenkező irányba 11,54 km vezeték létesül.  A felsővezeték 5,7 méter magasságban húzódik majd és 995 vezetéktartó oszlop tartja majd.

Elővárosi villamos

Prága , budapesti szemmel tabukat döntöget amikor elővárosi villamost szeretne létesíteni. Idehaza furcsán néznek arra aki azt mondja, hogy építsünk villamost pl Budaörsre. Azonnal elkezdődne az egymásra mutogatás. Ki fizesse, hogy kéne elosztani a költségeket és hasonló kifogások. Mi inkább autópályát szélesítünk és fokozzuk a parkolási problémát.

A vidéki végállomás P+R parkolója és több elővárosi busz végállomása

A Közép-Csehországi kerület szerződést kötött Sdiby és Sedlec településekkel a Prága Kobilisy kocsiszín és az érintett települések közötti villamosvonal tervezésére. AZ első villamsok 2027- ben érhetik el a fövároson kívüli , új végállomásukat. A vonal költségeit 4 milliárd cseh koronára becsülik, melyből a megyére 2,5 milliárd cseh korona esik. A költségeket EU forrásból tervezik finanszírozni.
A villamos Sedlec végállomásán P+R parkoló is épül 834 férőhellyel. A Vonal hossza 5,2 km. Természetesen a végállomást felkészítik a vonal továbbvezetésére, amely 2030 körül kezdődhet meg. 
Számunkra furcsa lehet de a terv egy új szennyvízgyűjtő csatornát is tartalmaz amely a 2×3 sávos új úttest alatt foglal majd helyet. Valójában nem csak villamospálya épül de egy autópálya szerű új út is a településig.  Igen Prága ma is épít városi autópályákat.

Milyen tiltakozás lenne, ha a „külső Kerepesi” utat Budapesten valaki 2×3 sávosra szélesítené. A 2×3 sáv valójában csak 2×2 mivel a középső két sáv a villamospálya.
Az új pályán a mai 10 és 17-es villamosok közlekednének csúcs időszakban 8, azon kívül 10 percenként.

sedlec villamosvonal megállói

Összefoglalva

Csehországban úgy tűnik teljesen  másként közelítik meg az agglomerációs közlekedést. Természetesen, mint az adott esetben is látszik nem azonos az egyes települések viszonyulása a fővároshoz. Van ahol az egész falu ott van a közmeghallgatáson és szorgalmazza a mihamarabbi kivitelezést, míg a szomszédos település polgármestere rémhíreket terjesztve indít sikeres tiltakozást a troli ellen.

Meg tudom érteni a helyi őslakosok és a betelepülők közötti ellentéteket, de ha tömegközlekedési fejlesztésről lemarad egy agglomerációs település, azzal mindenki veszít. Az őslakosok ugyanúgy mint a friss betelepülők.
Van itt még valami amit figyelembe kell venni. Ez a várostervezés. Az agglomerációba kirohanó kötöttpályás járatok fix viszonyítási pontként tudják kijelölni az adott települések fejlesztési irányát.   Csehországban ez nagyon jól működik. A villamosvonal  gyakran hamarabb épül ki, mint  az új lakónegyedek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük