Mellékvonalak fejlesztése lengyel módra

Idehaza nagyon sokan és nagyon sokat írtak már a hazai vasút mellékvonalainak bezárása kapcsán. Gyakran siratják és hibának tartják a bezárásokat.  Az én véleményem, nem meglepő módon nem teljesen egyezik ezzel.  

Mi a gond a hazai mellékvonalakkal?

A hazai vasúthálózat alapjait még Trianon előtt fektették le. Szinte minden vasútvonalunk, a ma más ország területén lévő nagyvárosokhoz, egykori régoióközpontokhoz biztosított kapcsolatot.

Ma 100 évvel később az ország  szerkezete, ipari területei is teljesen átrendeződtek. Megváltoztak utazási szokásaink.
Több vasútállomás ma több kilométerre van a településektől, településközpontoktól. Ezzel ellentétben a Volánbusz viszont minden településen több megállóban is megáll és érinti a településközpontot.
Összegezve:  A vonat nem arra közlekedik , ahol az emberek élnek és nem egyezik az ingázási irányokkal. A BZ motorvonat nem a jövő közlekrdési eszköze, sem sebességben, sem kényelemben.

A lengyel vasút

Egy komment mutatta meg, hogy van egy ország, melynek vasúttársasága hasonlóan gondolkodik mint én. Rákerestem a lengyel „KolejPlus” vasútfejlesztési programra. Teljesen meglepődtem, hogy a lengyelek nem csak felújítanak vasúti pályákat, de teljesen új pályákat is építenek. Érdemes megnézni a videot, amelyben jól láthatóan rengeteg vonal újul vagy épül meg.

A KolejPlus program célja a meglévő vasúthálózat kiegészítése olyan vasúti kapcsolatokkal, amelyek biztosítják a 10 ezer főnél nagyobb  települések közvetlen megyeszékhelyi kapcsolatát, amennyiben még nem rendelkeznek ilyennel vagy azok fejlesztését.
A program elsősorban a helyi önkormányzatokat és a városszövetségeket célozza meg, amelyek érdeklődnek a területükön lévő vasúti infrastruktúra fejlesztése iránt, figyelembe véve a lakosság közlekedési igényeit. A program vonaljellegű beruházások megvalósítását tervezi, vagyis a meglévő vasútvonalak modernizációját vagy új vonalak építését, valamint helyszínspecifikus beruházásokat, mint például új megállók, kitérők vagy vasúti csomópontok létesítését.

Összegezve: Kimondottan a kistérségi vasúti fejlesztéseket ösztönzi. Az önkormányzatok saját forrásból történő  anyagi hozzájárulása 15% lesz. A többi költségvetési illetve EU forrás.

2 hozzászólás a következőhöz: “Mellékvonalak fejlesztése lengyel módra

  1. A terv 2020-as. Azóta a nyolc új vonalból hány épül? Hánynak folyik az engedélyeztetése?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük