Tudom kicsit bulvárosnak tűnik mai témám, pedig nem az. Ma reggel Gombos Edina friss videóját kapcsán döntöttem úgy , hogy beszélni kell az Országimázsról. Ennek egyik jelentős része az adott ország közlekedése ( közút, vasút ). Edina amerikában él és most két év után tett egy európai körutazást, mielőtt meglátogatta szüleit.
Elmondta azt amit valamiert idehaza nem akarnak meghallani az illetékesek. A Magyarországra érkező turista első véleményét a határ átlépése után szerzi meg. Az első kilométer út, az első vasútállomás az ami megmarad benne. Magyarország 20 éve tagja az Európai Uniónak és még mindig döbbenetes a különbség.
Autópálya
Az autópályáink hosszában megelőzzük Ausztriát. Folyamatosan épülnek újabbak, de a pihenők állapota és az ott kínált szolgáltatások elmeradnak a nyugat-európai és főként az amerikai szinttől.
Természetesen tudom, hogy az amerikai autóközpontú társadalom egy rettenetesen rossz példa, de a hazai szolgáltatások minőségén van mit javítani.
Szűk az autópálya és rengeteg a gépjármű. Most lesz egy kapacitásbővítés az M1-en de mint azt a videóban is elmondják egy baleset kapcsán megáll az élet.
Másrészt nincs megoldásunk arra, hogy mi legyen az M1 felől 2×3 szávon és az M7 felől Budapestre érkező autókkal. Pár napja már megosztottam a lenti képet ami jól szemlélteti ezt a helyzetet.
Vasút
Az autópályák kapcsán még jók vagyunk , de ha valaki megpróbál vonattal Bécs felől Magyarországra érkezni azt sokk éri ( video 24:50). Mivel 2 éve is botrányos körülmények között utaztak Bécs és Budapest között, az idén nem a MÁV hanem az osztrák vasúttársaságon keresztül váltottak jegyet. Sajnos eredmény ugyanaz volt. A vonat túlzsúfolt volt. Tapasztalatuk alapján sokkal több jegyet adtak el, mint ahány ülőhely van. A klíma nem mindig működik.
Sajnos a balatoni járatok sem jobbak. Egy ismerős rendszeresen megkeres, mert Siófokig szinte minden alkalommal állnak a vonaton. A Balaton a nyári szezonban mindig zsúfolt. Az országbérlet kapcsán az utazási igény tovább nőt. Miért nem erre , kapacitásnövelésre költ a MÁV?
Vasútállomások
A kutúrsokk a vonattal érkezőt a határ átlépése során éri. Az ország 1-es számú vasútvonalán, amelyen a legtöbb turista érkezik hazánkba, omladozó vasútállomások mellett halad el a vonat. A videóban Edina Győrt említi meg, de Budapest felé haladva a több vasútállomás sincs sokkal jobb helyzetben. Ahol az épület nem is omladozik ott is fedetlen peronok várják az utasokat egy kis beállóval. Az idén már volt 40 fokot elérő hőmérséklet árnyékban. Hány fok lehet a komáromi, tatai vagy tatabányai peronon?
Pályaudvar és a vendéglátás
Régi témám a szolgáltatások hiánya. Több fővonali vasútállomáson sincs étkezési lehetőség . Sok helyen a látványpékségek is bezártak. Természtesen tudom, hogy nem lehet minden állomáson melegételt felszolgálni, de ahol erre volna lehetőség ott sem tesszük.
Pár éve megkerestem a MÁV-ot Kőbánya alsó vasútállomás felújítása kapcsán. Megkérdeztem, hogy miért engedélyezik kocsmák üzemeltetését a vasútállomásokon. Kőbánya alsó azon megállóhelyek egyike, amely remek adottságai miatt alkalmas lenne akár egy élelmiszerbolt üzemeltetésére is. Elég megnézni, hogy az állomással szemben a Penny milyen kis helyen nyitott boltot. A kocsma , közlekedő helyén elférne egy Tesco Express. Miért nem köt a MÁV a nagy supermarket láncokkal szerződést élelmiszer kereskedelemi tevékenység folytatására az állomásain?
Kocsmák helyett csomagautomaták, látványpékségek is lehetnének a közért mellett! Kőbánya alsó estében is az a legfőbb gond, hogy az épületben üzemelő kocsma vonzotta oda azokat akik miatt inkább lezárták a Liget téri kijáratot.
Összegzés
Több alaklommal leírtam, hogy értem Lázár János , a keleti országrész vonzóvá tételére tett erőfeszítéseinek okát. Viszont hiányzik a z egyensúly. A turista nyugat felől érkezik és hatalmas kontraszttal szembesül a határ átlépése után, vagy még a Budapestre tartó vonaton Bécsben.
A vasútállomások mindig a települések kapui. A budapesti fejpályaudvarok meg az ország kapui. Ezekre fontos költeni. Ez alapján ítélnek meg minket, magyarokat a turisták.