Budapest még mindig lemarad a mobiljegy és bérletértékesítés területén régiónk fővárosai mögött. Ennek legfőbb oka véleményem szerint a nagyon macerás használat. Ezt a BKK alapítója Vitézy Dávid is QR kódos bohóckodásnnak nevezett egy posztjában. A nehézkes használaton kívül a közlekedésszervező negatív hozzáállása is sokat ront a megítélésén, hiszen a BKK rendszeresen leírja , hogy a visszaéléstől tartva ragaszt jegyérvényesítő QR kódokat kizárólag a járművek külső oldalára. Kivétel a körúti villamos. Beszámolók szerint emiatt több esetben maradnak le utasok jegyérvényesítés közben.
Mi a gond ?
Egyrészt nehézkes a használata. A QR- kódok beolvasása tapasztalatom alapján sok esetben nem sikerül. Másrészt valójában részleteit ismerve nem is alkalmas a valóban szükséges menetjegy meglétének igazolására. Könnyű visszaélni vele.
A BKK azt a látszatot kelti, hogy az elsőajtózás meggátolja a visszéléseket. Ez nem igaz. Elég beszélni járművezetőkkel akik pontosan látják, hogy hányan utaznak módosított adattartalmú papírbérlettel, sokszor érvényesített vonaljeggyel vagy annak látszó tárgyal.
A mobilbérletek esetében is könnyen kijátszható a BKK elsőajtózása. A teljes árú bérlet 9500 míg a diák bérlet 900. Elég diákbérletet váltani és költséghatékonyan lehet utazni a BKK járművein. Mivel ellenőr nagyon ritkán fordul elő, így a lebukás lehetősége minimális. Arról nem is beszélve, hogy a ellenőr csak kérhet aminek teljesítésére az utast semmi nem kötelezi amit a BKK saját facebookján még le is írt több alkalommal…
Mi a megoldás a mobiljegy terén?
A megközelítés! Lázár János felvetette még 2024 februárjában, hogy dolgoznak egy új rendszeren, amely kitér a hiányosságok kiküszöbölésére.
Mi a legnagyobb hiba?
Bárki válthat bármilyen jegyet! A napokban megvizsgáltam Szlovákia integrált közlekedési rendszereit és minden esetben belebotlottam abba, hogy diákbérletet kizárólag érvényes nappali tagozatos tanulói jogviszony birtokában lehet váltani. Ez igaz online és a pénztárak esetében is. Kizárólag ISIC kártya aktivált utazási funkciójával vagy a közlekedési vállalat által kiállított fizikai vagy virtuális kártya birtokában lehet csak diák jegyet vagy bérletet váltani!
A nyugdíjas kedvezmény is csak a közlekedési társaság által kiállított kártya esetén érvényesíthető. Sok társaság esetében a 70+ ingyenes utazás lehetősége is előzetesen kiváltott kártyához kötött.
A BKK esetében is a megoldás a fordított megközelítés lehet. Online bérlet , online felületen csak virtuális bérletigazolvány megléte esetén legyen váltható. A MÁV esetében létezik fényképes virtuális bérletigazolvány, amely biztosítja , hogy a mobilbérlet ne legyen átruházható. Feltételezhetően ezt tervezik majd kibővíteni jogosultságok definiálásával.
Feltételek
- A közlekedésszervező rendelkezzen adatkezelési jogosultsággal. A BKK rendelkezik ezzel, csak az ellenőrei nem.
- A diákigazolványok legyenek online ellenőrizhetőek.
- Virtuális bérletigazolványok fényképpel
- Az automatás jegyértékesítés során kedvezmény csak a bérletigazolvány QR kódjának beolvasása után legyen lehetőség – olvasó van az automatákon ma is.
Miért biztonságosabb?
Még az elsőajtós járatokon felmutatott offline bérlet is kevésbé ad lehetőséget a visszaélésre mint a ma használt QR kódos „bohóskodás”.
Még a MÁV által használt offline jegykép is kiegészíthető olyan elemekkel amely minimalizálja a mentett képernyőkép bemutatásat. Ilyen lehet a bemutatáskori rendszeridő.
Mivel a MÁV bérlethez hasonlóan, a bérlet fényképes, így biztonságosabb is.
Érdekes módon a Volán validátoros jegyellenőrzése , szerintem növeli a visszaélés lehetőségét, hiszen a metrókapukhoz hasonlóan a jegy jogosultságát ellenőrzi, nem az utasét. A járművezető viszont fénykép alapján az utas jogosultságát ellenőrzi.
Kedvezményes bérletet nem válthat csak az aki a vásárlás idején ténylegesen rendelkezik arra jogosultsággal.
Jogszerű jegyellenőrzés
Az elelnőr csak beolvassa a jegykódot és nincs szükség zaklató jellegű, vegye ki a diákigazolványt, nem látom a számát, van rajta matrica, nem hamis a matrica kérdésekre. Az elelnőr nem rendelkezik adatkezelési jogosultsággal és nem is ismerheti meg az utas személyes adatait pl a nevét, tanulmányai helyét. A jogszabály a szükséges minimális adat kezelését engedélyezi, ami esetünkben véleményem szerint az utas arcképe.
A QR kódos ellenőrzés jogszerűvé teszi az ellenőrök munkáját, hiszen ők csak az adatkezelő rendszerét használva ellenőrzik az utazási jogosultságot.
A pótdíjazás is egyszerűbb és jogszerűbb, hiszen az adatkezelő (pl.: BKK) rendelkezik a beolvasott a bérlet tulajdonosának adataival, de az ellenőr ezeket nem ismeri meg.
Összegzés
Ha az utas nem tud jogosultság nélkül kedvezményes jegyet/bérletet váltani akkor csökken a visszaélés például a diákbérletekkel.
Ha a jegyellenőr nem zaklatja az utasokat igazolványok/igazolások bemutatásával akkor kevesebb a konfliktus, javul az elelnőrök megítélése. Munkájuk is egyszerűbbé válik.