A Volánbusz az alábbi közleményt adta ki pár napja : „2024. augusztus 5-től megszűnt a távolsági kiegészítő jegy az emelt szintű szolgáltatást nyújtó Volánbusz-járatokon, ezzel egyidejűleg új, fakultatív helyfoglalási rendszert vezettünk be. A helyjegy a MÁV appban – ahol már minden helyközi buszjáratra váltható menetjegy – és a jegy.mav.hu felületen is megvásárolható, a pénztárak és a MÁV-START automatái mellett. Célunk, hogy a fejlesztéssel még kényelmesebbé tegyük az utazást.”
A helyjegy
Aki régóta olvas az tudja, hogy nem vagyok híve a helyjegy rendszernek sem a buszon sem a vasúton.
Mi az oka? Nem szeretem , ha egy jegyértékesítő rendszer dönti el, hogy ki mellé üljek. Kivel töltsek el akár több órát. Szerintem ezzel nem vagyok egyedül.
A MÁV erre már talált megoldást hiszen indított már Flirt távolsági vonatot amelyre az adott kocsira szóló jegyeket értékesített és az utas dönthette, el, hogy az adott egységen belül ki mellé ül le. Szeritnem ez helyes eljárás, hiszen így biztosítható, hogy ne értékesítsenek a jármű kapacitásánál nagyobb számú jegyet.
Hol váltható helyjegy?
A Volánbusz távolsági járataira a jegypénztárakban, jegyautomatákban, MÁV appban és az interneten váltható helyjegy. A helyjegy váltása csak lehetőség.
Megnéztem és egyáltalán nem egyszerű helyjegyet váltani. A MÁV app erre ugyan lehetőséget biztosít, de a konkrét ülőhely kiválasztására csak az interneten, a grafikus felületen van közvetlenül lehetőség.
A járművezetőnél nem váltható helyjegy!
Furcsaság
A Volánbusz honlapja egyértelműen leírja, hogy a járművekre helyjegyet 2024. augusztus 15. -én, amikor e sorokat írom, csak a végállomási felszállás esetén érdemes váltani.
Miért?
Amennyiben a képen látható buszra Kecskemét felé nem a Népliget autóbuszállomáson szállok fel, úgy hiába van megváltott helyjegyem a Határ út megállóban előfordulhat, hogy nem férek fel a buszra.
Mi ennek az oka?
A válasz egyszerű. A mai állás alapján a helyjegynek kizárólag a végállomáson van szerepe. Aki helyjegy birtokában nem a végállomáson száll fel, hanem esetünkben a Határ úton annak a helyét megfelelő mennyiségű utas esetében betöltik még a Népliget autóbuszállomáson – értékesítik.
Végállomási felszállás
Az eddigi tapasztalatok, beszámolók és a Volánbusz honlapján elérhető információk alapján a végállomáson az alábbi sorrendben történhet az utasok beszállítása:
- Helyjeggyel rendelkező
- Az adott járatra előre váltott jeggyel rendelkezők
- Bérletes utasok
- Díjmentes utazásra jogosultak pl 65+
Vélemény
Elhamarkodott és átgondolatlan megoldásnak tartom a bevezetett Volánbusz helyjegy rendszert. Számomra teljesen érthetetlen, hogy miért csak a végállomáson biztosított az ülőhely, hiszen egy ingázó, Budapest esetében nem feltétlenül a végállomásról indul estünkben Kecskemétre.
Ha minden volán által üzemeltetett autóbuszra kell majd helyjegyet váltani, akkor én, aki rendszeresen 40-50 éves, műbőrüléses, csuklós busszal közlekedik, mert hát ilyen buszok is vannak Győr környékén, nem kevés…. szóval nekem erre a „rozoga, büdös, koszos, 50 km/órával döcögő, nyáron 38-40 fokos, télen meg lehet fagyni” buszra kell váltanom helyjegyet??? Miért is? Mert állítólag ezt azért találták ki, hogy egységes legyen a MÁV és a VOLÁN tarifa, hiszen a MÁV-nál ez már régóta van…..igen….van… a gyorsvonatokon kérem. Nem pedig az olyan elavult buszokon, ahol a 20 km-es menetidő 45-50 perc, de néha 60 percet is meghaladja.
Samodai Ágnes elméletben csak a távolsági autóbuszokra kell.
Amen rá!
Példa :este 19:00 tól abba az irányba csak helyjegyes buszok indulnak, tehát ha nem férek fel a 19:00, illetve a 20:05 re akkor nem tudok hazamenni.ilyenkor mi van?
Vármegye bérletem van.
Feca- meg kell nézni majd a kialakuló gyakorlatot. Tartok tőle, hogy ha haza akarsz jutni neked is helyjegyet kell váltanod…