A tudatlanság áldozata

Több éve próbálom felhívni minden illetékes figyelmét arra, hogy elégtelen a vészhelyzeti felkészítés, tájékoztatás. Nagyon sok ember nem tudja, mit kell tenni ha valaki beesik a metróállomáson a vágányok közé! 
Sajnos a médiák is általában rossz mintákat mutatnak be híradásaikban, megfeledkeznek megmutatni, hogy tudjuk megmenteni egy embertársunk életét!

Nem tudták mit kell tenni

Sajnos életét veszítette az a látássérült utas, aki a vezetősávot keresve a peronról a vágányra zuhant és elvesztette eszméletét.  Az eset Prágában történt, a  Křižíkova állomáson, augusztus 8.-án.  Az állomáson 20 ember várta a metrót és mind észre is vette , hogy valaki a vágányra zuhant.  
Sajnos olyan szerencsétlenül esett, hogy nem az életmentő árokba, hanem a sínkoronára érkezett.
A videofelvétel utólagos elemzésén jól látszott, hogy több utas telefonált és megpróbált segítséget hívni. A segélyhívó központ utólag megerősítette, hogy több telefonhívást is kaptak az érintett metróállomásról.  Ők idő hiányában nem tudták megállítani az érkező szerelvényt.

A peron vészkaocsoló

Sajnos az utasok nem tudták, hogy elég lett volna megnyomni az állomási vészkapcsolót és az érkező vonat vészfékezve megállt volna, ezzel megmentve a sínen fekvő utas életét.

vészkapcsolo

Ezzel az egyszerű mozdulattal megmenthető lett volna a pályára esett utas élete. Bevallom engem dühít, hogy a tudatlanság miatt halt meg valaki. Ott volt 20 segítőkész utas aki nem tudta mi a helyes eljárás ilyen esetben. 
Sajnálatos, hogy egy héttel később augusztus 15.-én  a Jiřího z Poděbrad állomáson egy turista zuhant a sínek közé és akkor sem nyomta meg senki pron falán elhelyezett áramtalanító vészkapcsolót.

Mit tegyek, ha bezuhantam

A fenti példa is jól mutatja, hogy hiába van a metróállomáson 20 segítőkész ember, az eszméleténél lévő utas leginkább magára számíthat.

Ha nem jön a vonat

  • Kiabálj, hogy valaki nyomja meg a peron vészkapcsolót
  • Amenyiben nem sérültél meg, az életmentő árokban , a sínek között próbálj meg eljutni a vágány kijárati végéhez . A kijárati jelzőn túlra, amely vöröset mutat. Itt a vonat minden esetben meg fog állni. A járművezetőnek is lesz ideje meglátni téged.
  • Ha megsérültél, feküdj be a vágányok közötti életmentő árokba. A vonat átgördül feletted. Várd meg amíg érted megy az állomási személyzet, nem mozogj.

Ha jön a vonat – hallod vagy látod

  • Ne ijedj meg és azonnal feküdj a vágányok közötti életmentő árokba.  A vonat el fog haladni feletted. 
  • Ne mozogj amig az állomási személyzet, nem kapcsolja le az áramot és érted nem megy!

Mit ne csinálj soha

Tudom, hogy megijedsz, de soha nem próbálj meg kimászni! Sajnos sok híradóban mutatnak be olyan jelenetet, melyben a metró vágányai közé esett utas megpróbál kimászni, kihúzzák.
Magyarázat :  Prágával és sok más várossal ellentétben Budapesten a harmadik , áramvezető vágány a peron felöli oldalon van. Ha megptóbálsz kimászni a szigetelő fedél ellenére biztosan rá fogsz lépni és súlyos áramütés érhet.

 Amíg az állomási személyzet nem áramtalanította a pályát és nem megy érted , ne próbálj meg egyedül kimászni!
Az M4 automata üzemű vonal esetében a pályabiztonsági rendszer áramtalanítja a pályát és megállít minden vonatot, ha ember zuhan a sínekre a peronról.  Ennek ellenére a fent leírtak betartását javasolom az M4 esetében si.  Minden el tud romlani.

Vélemény

Számomra érthetetlen módon nem jellemző, hogy az utasokat az érintett közlekedési cégek rendszeresen tájékoztatnák. A tapasztalatok alapján az utasok nem tudják mit kell tenni ha valaki beesik a vágányok közé. 
Ezen változtatni kell!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük