A jegyárbevétel elmaradása kapcsán a közlekedés szervezői gyakran keresnek bűnbakot. Nem Budapesti jelenség, a világ több pontján szokták a bliccelésre „kenni” a hiányt. Ezzel egy , de annál komolyabb gond van. Objektív módszerekkel nem mérhető a bliccelés. Lassan egy évtizede ebbe bukott bele a prágai közlekedési társaság vezetője.
A jegyértékesítés
Ismét egy csehországi példa. Brünn városa 2012 óta nem emelt jegyárat. Ennek ellenére rekord magas jegyárbevételt ért el, kizárólag azzal, hogy új járműveket szerzett be és bevezette a Beep&GO egy érintéses jegyértékesítési rendszert . A város összes járművén lehet bankkártyával , egy érintéssel utazni. Ezzel rendkívül egyszerűvé vált a jegyhez jutás.
Budapesten Vitézy Dávid is elért egy kisebb ugrást a bevételek terén amikor megjelentek a lila utcai automaták és egyes buszokon lehetett készpénzzel vonaljegyet váltani. Ebből nehéz másra következtetni, mint arra, hogy könnyebbé kell tenni a jegyvásárlást és nőni fog a jegyárbevétel.
Pillanatnyilag a külső kerületekben nem egyszerű jegyhez vagy bérlethez jutni. Ami nem teszi vonzóvá a tömegközlekedést.
Tarifarendszer
Minél egyszerűbb , minél kényelmesebben használható egy közlekedési rendszer annál több utast vonz. Ismét Brünn ahol nem kell tudnod, hogy mennyi ideig fogsz utazni, azt sem hányszor fogsz átszállni. Elég csak kártyát érinteni és a többi a közlekedésszervező feladata. Hiába bonyolult zónás rendszerben utazol, a napi / havi tarifaplafon miatt mindig jól fogsz járni.
Budapest tarifarendszere egyrészt igazságtalan, hiszen 60 perc utazásért a 9-es buszon ugyanannyit fizetsz mint 2 perc utazásért a 80 as trolin az Aréna Mall-ig.
Volt próbálkozás a BudapestGO mobilalkalmazásban az idő alapú jegyekkel, de úgy látom a kommentek alapján, hogy azok használatával még a felhasználók sincsenek minden esetben tisztában és elég nehézkesen használható mobilváltozat létezik csak pillanatnyilag.
A tarifarendszer reformjába régiónk fővárosai közül ha jól tudom kizárólag Budapest nem fogott bele. Nagyon kevés olyan nagyváros van ahol a tarifa nem utazási idő alapú.
A bliccelő
A BKK valamiért kizárólag a jegy nélküli utazás visszaszorításásra költ pénzt,remélve a bevételek növekedését. Volt időszak amikor beléptetésre annyi pénzt költöttek, mintha minden magyarnak valló ember lyukasztott volna egy jegyet bárhol is él a világon.
Elismerem, a BKK rendszereivel nagyon egyszerű visszaélni. Minden járművön lehet jegyet lyukasztani vagy mobiljegyet érvényesíteni amint meglátod az ellenőrt. Ez a fajta visszaélés napjainkban, tapasztalatom alapján visszaszorulóban van.
Itt van egy nagyon fontos dolog, amit meg kell érteni és el kell fogadni. A bliccelők elleni harcra nem érdemes , nem költséghatékony feneketlen forrásokat fordítani. Ettől biztosan nem fog nőni a jegyárbevétel! Aki mindig bliccelt az bliccelni is fog! Lehetnek beléptetőkapuk a metróban, lehet validátorokat szerelni a buszokra. Ez mind egyszerűen kijátszható. Sajnos minden ellenőrzési szigorítás rontja a menetidőt , a sebességet és az utazás élményét. A nemrég bemutatott EU tanulmány is egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy a menetidő és az üzemeltetési költség között kapcsolat van. Minél hosszabb ideig áll egy busz a megállóban, jegyellenőrzés, jegyértékesítés céljából, annál több járműre lesz szükség azonos kapacitás bisztosításához.
Senki nem fogja az autója kényelme helyett a túlbonyolított és szigorú feltételek mellett használható tömegközlekedést választani.
Kosz és bűz
Az első ami minden Budapestre érkezőben megmarad az a koszos és büdös tömegközlekedés. A szotyi, az erjedő flakonos borfoltok a padlón. Sajnos ezeket már én magam sem veszem mindig észre, annyira a mindennapjaim része lett.
Amíg ez nem szűnik meg addig nem lesz vonzó a budapesti tömegközlekedés a ma még autót használók körében.
Rendet kell tenni a járműveken a megállókban.
A biztonság
Nem véletlen, hogy az önkormányzati választási kampány egyik fő témája a biztonság volt. A YouTube tel van olyan videokkal, melyeken utasok a vezetőfülke plexifalát verik üvöltözve. Gyakoriak a bódult erőszakos utasok a támadások és a zaklatások a Budapest tömegközlekedésénel járművein. Sajnos halálos késelés is történt.
Ilyen esetekben a járműfedélzeti kaperák felvételei nem segítenek, senki életét nem hozzák vissza. Sajnos az elkövetőket nem tartja vissza az , hogy a felvételek apapján utólag felelősségre vonhatják őket.
Itt a megelőzés a fontos. Vitézy Dávid által felvetett BKK rendészet hozhatna változást. Gyorsan elterjedne, hogy ha az utas vagy a járművezető segítséget kér akkár náma módban vagy chat-en akkor a következő megállóban már ott a segítség. Ennek van visszatartó ereje. Ma úgy érzem és tapasztalatom, hogy az utasok és a járművezetők is teljesen magukra vannak hagyva.
Miért várjuk el, hogy a gyereket egyedül villamossal engedje el a szülő iskolába, ha azt nem védi meg senki és segítséget sem tud kérni. Mi marad? Az autó, a dugók, a kígyózó kocsisorok az iskolák előtt.
BpGO
A BKK-nak van egy mobilalkalmazása, mely annak működési elve -járműhöz kapcsolás- alapján alkalmas lehetne önkéntes adatgyűjtésre. Ma van egy eszköz melyet a BKK nem használ arra amire a legjobb, az utasok önkéntes alapú követésére, adatgyűjtésre.
Ez hatalmas hiba! Az adatvédelmi szabályozás lehetővé teszi az önkéntes hozzájárulást az adatkezeléshez. Többek között ezt a kiskaput használják a BKK ellenőrei is pótdíjazásra.
A BKK bérletár kedvezményért cserébe a jelentkezők utazási szokásairól pontos adatot tudna gyűjteni. Biztosan volna elegendő jelentkező. Lenne értelme a QR-kód olvasásának.
Másik változtatásra szoruló dolog a Mobilbérletek használata, magyarul a QR-kódos bohóckodás elhagyása. A bérletbemutatásra is vannak egyszerű és biztonságos megoldások.
Meggyőződésem, hogy azért nem olyan népszerű mint amilyennek lennie kéne a BpGO, mert nagyon nehézkes a használata. Régiónk minden fővárosában van mobilbérlet és mobil jegy is, de sehol sem ilyen nehézkes annak használata.
Jegyérvényesítő QR kódokat a járművek belsejében kell elhelyezni, könnyen hozzáférhető helyre.
Az új utas hozza a bevételt
A jegyárbevétel kizárólag úgy növelhető, ha új utasokat szerez a BKK.
Új utasokat csak úgy lehet meghódítani, ha egyszerű,tiszta, biztonságos, gyors a szolgáltatás. Pillanatnyilag ez nem teljesül. A járművek dugóban araszolnak, vagy a villamosok esetében a rengeteg lassújel miatt nem haladnak az elvárható sebességgel. Az elsőajtózás miatt folyamatos a feszültség. Az utasok a busz elejében tolonganak, míg a járművek hátulja szinte üres.
Több éve javasolom a várost átszelő járatok esetében a végig buszsávon vezetést, Hogy az autós lássa ahogy elszáguld mellette a tiszta, gyors busz, troli vagy villamos. Az egymás mellett húzódó autó és busz sáv maximális sebességét úgy kell beállítani, hogy a busz minden esetben gyorsabb legyen mint az autós.
Összefoglalva
Jegyérbevétel és utasszám növekedést akkor tudom elérni, ha:
- Nem a bliccelőkre fordítjuk az erőforrásokat
- Biztonságossá tesszük a járműveket
- Kivonuló BKK rendészet a járművezetők és utasok jelzésére
- Eltávolítjuk a nem kívánatos személyeket a járművekről
- Minden vonal teljes szakaszára ellenőröket kell küldeni- kivétel nélkül
- Rendszeresen akár naponta többször takarítjuk a járműveket – BKV Plussz volt régen
- Kényelmes tarifarendszert használunk- 24/72, havi tarifaplafon
- Önkiszolgáló jegyértékesítés minden járművön – tervben szerepel
- Gyors, végig buszsávon vezette gerincjáratok, emelt sebességgel- 7,8E,9,133E…
- Az utaszási irányok felmérése és ez alapján összevont , vagy új hosszabb viszonylatok.
- BpGO segítségével az utazási szokások gyűjtése, fejlesztési célra
Kivéve az elsőajtós járatokat, mert ott a jegyek és bérletek ellenőrzése egy OBU nevű szerkezettel megoldható.
Simorka Zoltán– mire gondolsz? Szerintem felesleges a mainál több energiát feketetni a jegyellenőrzésbe.
Helyette a színvonalat kéne javítani. Buszsávok, nagyobb sebesség, gyorsabb utascsere.
Időközben Prágában komoly polotikai harc indult a Központi régió elővárosi járatairól. Szeretnék az összes helyközi vonalon bevezetni az összajtózást. A PID mint közlekedésszervező a bevétel kiesésétől tart.
Ostrava régiójában viszont szétválasztották a regionális közlekedésszervezést és a bevétel kezelését felügyeletét. Magyrul a jegyellenőrzés megyei hatáskör lett amit a megrendelő megye akkor végez el, ha azt szükségesnek látja. A közlekedésszervező fix összegért végzi el a munkát, a jegyárbevétel nincs hatással a feladatellátásra.
Szerintem ez ajó irány. A megye megrendeli és azért fix összeget fizet. A jegyár a megyéhez folyik be.
Ezek szerint akkor érdemes lenne a BKK-nak terjeszkednie? Így egységes szolgáltatás lenne Budapesten és Pest megyében.
Simorka Zoltán – a BKK már lekésett minden lehetőséget. Prága 30 éve folyamatosan építkezik. Régiónkban én nem tudok olyan fővárost ahol a rendszerváltás óta ne lett volna tarifarendszer váltás. A vonaljegy egy fővárosban , hol szinte sehová nem jutsz el átszállás nélkül életszerűtlen. Sokak azért bliccelnek időnként, mert etikátlannak tartják , hogy egy megállóra lyukasszanak egy jegyet ugyanakkora összegért mint 20 megállóra.
A központi régió közlekedésést egységként kéne kezelni és egységesen megszervezni. Ez még napirenden sincs sajnos.
Szemléletváltásra volna szükség.