75-A hosszúhétvége tapasztalata

Az ünnepi hosszúhétvégén több alakalommal próbáltam ki a  Kőbányáig meghosszabbított 75-ös trolit. Ezek  tapasztalatait próbálom meg összegezni. 

A BKK hivatalosan tesztüzemben üzemelteti  meghosszabbított útvonalon a 75-ös trolit Kőbánya alsó vasútállomásig, régi nevén Kőbánya városközpontig. A még korábban születettek által Zalkának (Zalka Máté tér) nevezett közlekedési csomópontig.

A tesz útvonalai

  • „A”  – Az első útvonal a Stadionok- Pongrácz út- Kőrösi Csoma Sándor út- Állomás utca-Kőbánya alsó vasútállomás Liget tér. A trolik a Jászai Mari tér felé nem érintik Kőbánya legfontosabb megállóit, a Szent László tér és a Liget tér megállót.
  • „B”– A második, októberben induló tervezett útvonal szinte teljesen megegyezik az elsővel. A különbség csak az, hogy a troli mindkét irányban azonos útvonalon az Állomás utcán  és  Kőrösi Csoma Sándor úton keresztül közlekedik.
  • „C” – A harmadik , novemberre tervezett útvonal a Stadionok után a Hungária körút-Salgótarjáni utca- Pongrácz út- Kápolna utca- Kápolna tér.

Az első napok tapasztalatai

Az első pár napon szinte minden vlogger végig járta a vonalat. Bőven van  dokumentált tapasztalat.  Előbb nézzük mit tapasztaltam én.
A 75-ös troli indulási helye nem volt egyértelmű. Hiába a tábla, a troli hol a Villamosmegálló irányából nézve  a jobb oldali sziget első, hol a második megállóból indult. Többször utaztunk, a legkülönbözőbb időpontokban és mégsem találtam logikát a kocsi indulásának helyét illetően.
Mivel a Jászai Mari tér felé a troli nem érinti Kőbánya városközpontjának két legforgalmasabb megállóját, így mindig nagyon kevés utas volt a járművön.  A legnagyobb lakóegységeket elkerüli a troli. Ez  a BKK állítása szerint az akku 5 km-es önjáró kapacitása miatt van. Ezt azonnal cáfolnám, hiszen a gyakorlatban 10 utazásból ötször a troli nem csatlakozott a felsővezetékhez a kijelölt helyen, a Troligarázsnál. Ebből én arra tudok következtetni, hogy a BKK bőven ráhagyással tervezte az útvonalat. 

Áramszedőkezelés

Az első napok tapasztalata az, hogy minden járművezető máhol engedi fel az áramszedőt. Több esetben a kijelölt helyen , vagys a Köbányai garázs melletti lepkénél sikertelen volt az áramszedő felengedése és a járművezető kézzel, leszállva  kényszerült azt megtenni ami esőben vagy majd télen fagyban nem túl emberbarát megoldás.   A lehúzással is volt gond. Akkor a Pongrácz úti fák ágaiba akadt bele és szintés kézzel kellett megoldani a feladatot.  Volt eset amikor a Stadionok megállóban, a forgalmat feltartva kézzel rakta át a troli vezetéje a csápokat a megállóból nézve távolabbi 80-as vonal vezetékéről a közelebbi vezetékpárra.
Természetesen ez egy tesztbe belefér. 

Utasszám

A saját tapasztalatom alapján az első napokban nagyon kevesen használták a 75 ös troli Kőbányai szakaszát.   Magunkon, videosokon  kívül szinte nem is találkoztam  a „szakaszhatáron” átutazó utassal.  Tapasztalatom alapján nagyon kicsi az utazási igény a Városliget felé. 
Az első tesztútvonal nagy hibája, hogy nem érinti a fontosabb köbányai megállókat. Nem átgondoltak az átszállási kapcsolatok. A Liget téri villamosmegállóból nem vezet a kitaposott füldúton kívül , szabályos járda a trolihoz.
Baráti körben egy ismerőst találtam aki napi ingázásra használja a 75-ös trolit.  Esetében is fontos megjegyezni , hogy korábban soha nem használta 75+95 kombót a rettenetesen rossz átszállás miatt. Estében a kényelmes megoldás most a 75+9  Mázsa téri átszállással.

Kíváncsian várom a BKK hivatalos utasszámait, ha egyáltalán közzé feogja tenni.

Járműkövetés

Rettenetesen pocsék a  járműkövetés. Aki a csúcsban 4-5 percenként induló 95/195 családdal utazik az biztosan nem fog a 75-ös trolival tervezni, hiszen Jászai Mari tér felé, megoldott az egy megállóban történő átszállás. Az ellenkező irány okozott gondot eddig is. A 20 perc rettenetesen sok. 
A 95/195/75 együtt közlekedését nem indokolja a Pongrácz úti lakótelep utasszáma. A 95/195 vonalán  a  Liget téri megálló után élő többi utas számára meg érdektelen ez a troli.
Itt a 95/195 kiváltása lenne a megoldás, de az utazási szokásokat ismerve arra sokkal hasznosabb lenne az Arena plázát és a Keleti pályaudvart is érintő trolivonal pl a 76-os kivitele Kőbányára.

A teszt útvonalak összevetése

Vegyük sorra a tesztelésbe bevont útvonalakat:

  • A –  Az első útvonal hatalmas hibája, hogy „láthatatlan” a legtöbb kőbányai számára félreeső helyről a végállomásról indul és azonnal a Pongrác útra kanyarodva falad a Stadionok felé. Kizárólag 2 megálló a Kistorony park  és a Pongrácz úti lakótelep utasait szolgálja ki. Menetrendje miatt inkább akadályozza a Pongrácz út forgalmát mint segítené, hiszen azonos időpontban indul a 95-ös busszal.
  • B – Ez az útvonal a három tervezett útvonal közül a legjobb, de még mindig csak a 95/195 által kiszolgált két megálló utasainak jelent  sűrítést.   Számukra előny  a polgármesteri hivatal közvetlen elérhetősége mindkét irányban.
  • C – Bevallom nem is értem a végállomás áthelyezésének okát. A Kápolna téren ma is megáll 95/195, szerintem itt nincs szükség többlet kapacitásra. 
    Az útvonal már annál érdekesebb .  A Hungária körúton tovább haladva a 909 vonalát követve éri el a Pongrácz utat.  Itt új területet tár fel.  A Pongrácz úton a lakótelep után nincs lakott terület. A troligarázs és a Készenléti rendőrség kerítésénél haladnak el a buszok. A Törökőr vasút és metróállomás még nem épült meg.

Vélemény

Összegezve továbbra is úgy látom, hogy egy erőltetett, át nem gondolt „fejlesztésről” van szó, melyről csak az érintett kőbányaiakat nem kérdezte meg senki. A három útvonalterv még mindig nem nyilvános.
A kőbányaiak fő utazási iránya 9-es busz amely felsővezeték alatt halad és már rég trolisítani kellett volna. A másik trolisítható irány nagyobb anyagi ráfordítással a 95/195, de az irány itt sem a BKK által kijelölt Városliget, hanem az Arena – Keleti pu.

Fontos megjegyezni, hogy a trolisítás mint irány nagyon helyes, de az érintettekkel kéne egyeztetni.

2 hozzászólás a következőhöz: “75-A hosszúhétvége tapasztalata

  1. Ma utaztunk először a 75-ős troli új vonalan. Jó, hogy Pest kiemelt részeivel közvetlen összeköttetést biztosi (Városliget, Margitsziget). Nem jó, hogy nem érinti a Jászai Mari tér felé a Szt. László és a Liget teret, és nem körjárat üzemben műkádik. A Vasútállomás végállomáson le kell szállni a Liget és a Szt. László téren felszállóknak és 10-15 perc várakozás után tudnak ugyan azzal a járművel tovább utazni. Ha lehetséges a járművezetők a végállomáson tudják tájékoztatni a utasokat a járattal kapcsolattal van kérdésük, és ne szorítkozzon a tájékoztatásuk arra, hogy végállomás. (10.03 10 óra 25 9008számú troli)

    1. Varga Tibor Holnap, szombattól már mindkét irányban ugyanazon az útvonalon közlekedik a troli, vagyis a Szent László és a Liget teret érintve.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük