Helyközi összajtó Morvaországban

Nem olyan régen számoltam be arról, hogy Prága egyes elővárosi járatain bevezették az összajtós felszállást, az utazási időt csökkentendő. Dr. Walter Katalin figyelmébe ajánlom, hogy Morvaország egy évvel korábban, már 2023-ban bevezette ugyanezt Brünn város környékén.  Pillanatnyilag  öt helyözi autóbuszvonalon működik sikeresen.  Az IDSJMK vagyis a Dél-Morvaországi Kerület Integrált Közlekedési Rendszerében a kényelmesebb és gyorsabb utazás érdekében a járművezető nem értékesít jegyet.  A jegy  vagy bérlet nélküli utas kizárólag a helyközi autóbuszok , második ajtaján szállhatnak fel.  Az ott elhelyezett kártyás terminálon -amelyet mi budapestiek is ismerhetünk a 100E buszról vagy az M1 metróvonalról-válthatnak jegyet. Jegyváltásra kizárólag elektronikus módon van lehetőség.

Utazz egyszerűen

A BKK döntéshozói sajnos nem akarják megérteni, hogy az utasszám növelésének legjobb módja az utazás egyszerűsítése és kényelmessé tétele. Az utas ne gondolkodjon, ne tervezzen útvonalat, csak élvezze az utazást. 
Mit is jelent ez a célkitűzés a gyakorlatban, Brünnben?
Az utasnak nem kell ismernie az adott vonal megállónak neveit. Nem kell tudnia, hány zónán utazik keresztül. Nem kell ismernie annak a megállónak a nevét, ahol le fog majd szállni.
Egyszerűen csak felszáll a helyközi busz hátsó ajtaján, ahol a jegyérvényesítő készülékhez érinti bank vagy utazási kártyáját és leül élvezni a tájat.

Így működik a gyakorlatban

Az utas a 302, 304, 701 vagy 702 viszonylaton felszáll az útvonal bármely megállójában a hátsó ajtón.  A helyközi autóbuszok Morvaországban is jellemzően  két ajtósak. Felszállásnál  bank vagy utazási kártyáját az ajtónál elhelyezett jegyérvényesítőhöz érinti. 

Amennyiben egy a vonalon lévő másik megállóban  befejezi az utazását, úgy leszálláskor ismét hozzáérinti kártyáját a jegykezelőhöz.
Abban az esetben, ha Brünnig utazik és ott a város helyi járatait is használni fogja, leszálláskor nem kell kártyát érinteni csak az átszállásra használt új járművön. Az utazás befejezésekor leszállás előtt ismét érinti a kártyáját.
Amennyiben az utas elfelejt kártyát érinteni az utazás befejezésekor, a rendszer az adott vonal végállomásáig fog viteldíjat számlázni.

Sikeres tömegközlekedés

Brünn arról híres, hogy folyamatosan fejleszt. 2012 óta nem emelt viteldíjat de ennek ellenére rekord magas jegyárbevételt ér el.  Ma már többen utaznak bankkártyával a városban , mint bérlettel! 
A tarifa plafonnak köszönhetően az utasok felhagytak a bérletvásárlással. Sokkal kényelmesebb  bankkártyát érinteni és utazni, mint bérletet váltani.

Vélemény

Továbbra is hiszek abban, hogy a kényelmes jegyváltás és utazás az ami vonzóvá teszi a tömegközlekedést.  
Kitartok amellett, tapasztalataim alapján, hogy a régiós fővárosok közül Budapest az utolsó helyen van a jegy és bérlethasználat  kényelmi ranglistáján.  
A BKK által bevezettet elsőajtózás szinte teljesen ismeretlen természetes régiónkban. Úgy látom Budapesten exrtém nehéz jegyhez jutni és azt használni. Ezalól a szűk belváros lehet csak kivétel. Rengeteg kopott, használhatatlan matricával találkozom, mint ahogy olyan utassal is a körúton aki a megállóban maradt a villamos külső oldalára ragasztott kódmatrica érvényesítése közben.

Miért várjuk el, hogy az autós buszra váltson, ha ez rendkívüli módon kényelmetlenné teszi az utazását?  Itt az utazás sebességéről már ne is beszéljünk.

Én a BKK-nak is a haladó, bevált régiós módszerek haználatát javasolnám, melyek bizonyítottak , növelik az utasszámot és a jegyárbevételt is.  Felejtsük el a Budapest idegen német kisvárosokat!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük