Ádám Ljubjanában járt

Úgy érzem kicsit megérintett Ádám a raccsolásával és liberális  latte-avokádós stílusával. Lesz még valaki a srácból.  Engem, konzervatív cis férfiként  az udvarban parkoló két autóval megpróbál meggyőzni arról, hogy lehetne másként is élni és közlekedni.  Előző írásomban már leírtam, hogy én szerencsére Budapesten belül is egy tipikus 15 perces városban  élek.

Ádám Ljubjanába látogatott amely 250 ezer fős főváros. Egész Szlovénia lakossága azonos Budapest lakóinak számával. Itt kezdődnek a problémák.

A Hungárián kívül élő budapesti egyetért vele abban, hogy a Kiskötúton belüli belvárost teljesen autómentessé lehetne tenni. A kiskörúton belüliek azonban biztosan nem támogatnák az ötletet ennyire.
Ki az akit nem zavar, hogy az Október hatodika utca bármelyik éttermének teraszára kiülve,  a széked mögött 15 centiméterre halad el a  dízel busz és autók? A belvárosban 2024-ben nem volna szabad beengedni dízel buszokat . Már rég teljesen elektromos tömegközlekedésre kellett volna áttérni. Számomra a 15-ös busz létjogosultsága is kérdés.

Közlekedés

Az érintett  ötödik kerület tömegközlekedését át kell szervezni. A 15-ös buszt  amely végéighalad a kerület közepén kisebb, elektromos járművekre kell cserélni.  AZ útvonalát is érdemes lenne átgondolni.  A kerület keleti és nyugati tengelyén is halad végig gerincvonal, melyről gyalog egyszerűen megközelíthető pár perc alatt szinte minden.  A nyugati oldali 2-es villamos három metróállomásra biztosít kapcsolatot. A 9-es busz, melynek trolisítása folyamatban van a keleti  oldalon  biztosít metró, sőt vasúti kapcsolatot is a a kiskörúti villamosokkal  egyetemben.

Lakosság

A belváros lakossági összetétele jelentősen eltér a többi kerület lakóitól. A drága lakóingatlanok és az alattuk kialakított mélygarázsok miatt  biztosan erős lenne a lakossági ellenállás az autók kitiltása  miatt, miközben rendkívül jó a terület tömegközlekedése.

A zöld városvezetés

Ádámmal teljesen egyetértek abban, hogy Budapest az elmúlt 5 évben egy papíron zöld  városvezetés után szinte semmivel sem lett zöldebb. Az egyszerű budapesti csak az Üllői és a Váci úti karókkal leválasztott senki által nem használt kerékpársávokról hallott. Jelentősebb zöld beruházást nem igazán tapasztal.
Kicsit vicces, hogy a Nyugati tér átalakítását Lázár János támogatja leginkább.

Mitől zöld Budapest főváros vezetése?   Bevallom én magam nem tudom megmondani.

Politikai bátorság

Ádámmal abban is egyet kell értenem, hogy politikai bátorság vagy politikai öngyilkosság az autók kitiltása Budapesten. Erre remek példa a Király utca, amelyen a hatalmas tömeg ellenére is közlekednek még mindig autók.  A főváros és a kerületek vezetői is szavazatokból élnek, vagyis érdekük , hogy minél több szavazó valós vagy képzelt elvárásainak tegyenek eleget. Ez az ami miatt nehéz változtatni. Emiatt áll például a troli naponta az elé beparkolt autók miatt. A kerület a szavazatait féltve nem meri megszüntetni a parkolást az utca egyik oldalán..

Ádám

A lelekes egyetemista nem annyira független és hobbivideós mint azt sokan gondolnák. Több sikertelen  politikai próbálkozása is volt.   Vácott próbálkozott először független LMP szimpatizánsként az országgyűlési választások baloldali előválasztásán, amjd Márki-Zay Péter  mögé állt be. Az önkormányzati választásokon is megmérette magát a Színes Erzsébetváros egyesület színeiben. Mandátumot  nem szerzett.
Én úgy vélem, most a következő választásra kezdte el felépíteni, új független imázsát.
Ne értsen félre senki, támogatandó az amit Ádám elkezdett, de Ő nem független, hiszen már eddig is oda-oda csapódott politikai pártokhoz.  Értékelendő, hogy nem egy Budapesttől teljesen eltérő „nyugati” példát próbál ránk erőltetni, hanem régiónk fővárosait is bemutatja példaként.

A beágyazott video megtekintését mindenkinek ajánlom.

2 hozzászólás a következőhöz: “Ádám Ljubjanában járt

  1. Akartam kommentelni a videó alá, mikor megjelent, de aztán nem volt kedvem szócsatázni. Pontosan az van, amit írsz. Ljubljana belvárosa, az autómentes zóna pár perces sétával bejárható. Ráadásul az autómentes zónában még elektromos kisbuszok is járnak. Ezzel Ljubljana csupán felzárkózott Európa hasonló méretű városaihoz, ahol a belváros és/vagy a turisztikailag frekventált zóna autómentes. Bár ennek a zónának a bővítése napirenden van, szó sincs „autómentes városról”.

    Ami pedig a budapesti belváros autómentesítését illeti: az ötletek általában abból indulnak ki, hogy mindenki mozgásképes, és valahol Budapesten lakik, ahol közel van a tömegközlekedés. De mi van az agglomerációval? Egy fél Budapestnyi ember él az agglomerációban, akiknek nem áll meg a sarkon a villamos vagy a metró, hanem kénytelenek autózni. Sokan nem szívesen teszik, és ahogy lehet, átülnének valamilyen gyors, kényelmes tömegközlekedésre. Mielőtt kapnám az ívet, hogy miért kellett kiköltözni, szólok, hogy negyedik generációs lakosa vagyok annak a Pest megyei településnek, ahonnan ingázom. Tehát az én szempontomból a fővárosból kiköltözők a bevándorlók 🙂

    De nem is velem van a baj, hanem azokkal, akik nálam kevésbé mobilisak. Csak egy példa a közelmúltból:
    Nemrég kellett volna a 88 éves öregapámat orvoshoz vinni a belváros forgalomcsillapított részébe, ami azért hiúsult meg, mert nem tudtam az autót a közelben letenni. Szűk, egyirányú parkolók, kevés parkolóhely, azokon nagyrészt a helyi lakosok autói. Sajnos a tömegközlekedéssel az öreget nem tudom vinni, mozgásában korlátozott, gyengén látó. Egy új időpont kérés után taxival mentünk, majd taxival jöttünk el. Ha lett volna parkolóház vagy földalatti parkoló a közelben, nem kellett volna ezt a tortúrát csinálni.

    1. PDA_FUN – A legnagyobb gond, hogy teljesen megfeledkezik mindenki Budapest óriásira nőtt agglomerációjáról. Az aki valamelyik fő vasútvonal mellett lakik az nem igen kezd kocsival ingázni. Sajnos kevés az ilyen szerencsés.
      Én kitartok amellett , hogy a legtöbb agglomerációs ingázó nem ülne autóba, ha adottak lennének a körülmények. Kényelmes , klímás , biztonságos és gyakran induló vonatokkal és ezután biztonságos budapesti tömegközlekedéssel sokkal kényelmesebb ingázni , mint parkolóhelyet keresve és azért sokat fizetve.

      Nekem több Budapesti kollégám van aki városon belül is autóval kénytelen elérni a tömegközlekedést. A városnak is vannak olyan területei ahonnan a tömegközlekedés lassú, vagy rossz irányba hord. AZ említett ismerős Rákoskeresztúrról ingázik autóval a Liget térig, hogy ott felszálljon a 9-es buszra.
      Igen, abban teljesen igazad van, hogy meg kell oldani az autóból , tömegközlekedésre történő átszállást és az autó biztonságos tárolását.

      Budapestről nem szabadna csak városként beszélni , hiszen annak a központi régió is már jó idej része. Ki kell vinni az agglomerációba villamosokat is. A központi régió közlekedését egységesen kell kezelni és tervezni.

      Egy solymári kolléganő mondta, hogy ők még „gyüttmentek” Solymáron, mert csak 70 éve élnek a faluban…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük