pipaLiget tér-zöldítés, fásítás

2023-ban Budapest főváros önkormányzata, a közösségi költségvetés keretében kiírt pályázatán sikeres befutó lett a kőbányai, Liget téri buszvégállomás. A Radó Dezső Terv honlapján ez olvasható : 

„A  beruházás keretében a vasútállomás mellett található buszvégállomáson és annak környezetében tervezzük fák telepítését, a zöldfelületek növelését, árnyékolást.  A helyszínen több kisebb területen az aszfaltburkolat bontásával növeljük a zöldterületeket, évelőágyakat létesítünk, és – amennyiben a közművek és a műtárgyak elhelyezkedése megengedi – talajkapcsolatos fákat ültetünk, hogy a városi környezet minél esztétikusabbá, ökológikusabbá és fenntarthatóbbá váljon.” 

A zöldítés fontos, de

Természetesen kőbányaiként örülök a zöldítésnek, de  úgy érzem, hogy pár fa itt nem fogja megváltoztatni a jelenlegi helyzetet. Már korábban egy látássérült utas kapcsán írtam a hiányosságokról, de most úgy gondolom ismét fel kell hívnom a figyelmet a biztonsági kockázatokra és kényelmetlenségekre, melyekkel az itt átszálló utasok találkoznak.

Mi az igazán fontos

A buszvégállomáson nagyon sok az átszálló utas a villamosok és a buszok között. Ezt a műholdképen látható kitaposott ösvények jól jelzik! Számomra ismeretlen okból mintha teljesen kükön gondolkodna Budapest és Kőbánya a tömegközlekedési csomóponttal kapcsolatnam.  A Kőrösi Csoma sétány villamosmegálló irányú, pár éve történt megnyitásakor teljesen kimarad a villamosok és a buszvégállomás közötti kapcsolat kiépítése. 
Az akadálymentes kapcsolatot már fel sem vetem, hiszen az átszálló utasok az egykori zöld terület sáros, kitaposott ösvényein közlekednek, takarásból a kanyarodó autóbuszok elé lépve.  A zöldítés keretében is gondolni kell a láthatóságra és a gyalogátkelőhelyek kijelölésére!

A fenti képen jól látható a probléma.  A villamosmegálló felől zebrán érkető utas, növények takarásából lép a BKK buszainak útvonalába, Majd az egykori fa mellet halad el  a kitaposott ösvényen, télen a jégen vagy ősszel a sárban, majd keresztezi a buszok útvonalát. Nincs kijelölt útvonal.
Az egykori fa helye, amit a buszok megkerülnek induláskor, véleményem szerint a tér legnagyobb tájsebe, melyet orvosolni kell.  Ügyelni kell arra, hogy a zöldítés keretében, ne felejtsük el, hogy nem véletlenül van a műhold képen is látható módon kitaposva a két gyalogosösvény!

Javaslatom

A képen látható módon a feketével jelölt útvonal megépítését javasolom.  Nagyon fontos a két pormentes felületű járda kiépítése a két járdasziget felé. Mivel a projekt célja a zöldítés így biztosan nem leszek népszerű a két burkolt járda ötletével, de ez véleményem szerint elengedhetetlen része a végállomás  utasbaráttá és biztonságossá tételnének. 
A két járdán, kívül a képen is látható zebrák felfestése is elengedhetetlen.
Szintén fontos elem a fedett, árnyékolt  buszváró.   Pozsony a nyár folyamán burkolta le villamosmegállói tetejét, napkedvelő mohával, amely a várakozó utasokat megvédi az erős napsütéstől.

növénnyel fedett esőbeálló

A főváros javaslata

A főváros zöldítési javaslata a kép alapján 4 fa a járdasziget közepére ültetve és pár növényláda.  Értem a szándékot, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy 4 fa ténylegesen elviselhetőbbé teszi a várakozást. 

Vitézy Dávid ígérete

Az alábbi képek alapján Vitézy Dávid tervezi a Liget tér felújítását. Talán pont ennek köszönhetően  kapta meg a főpolgármesterre leadott szavazatok többségét Kőbányán, a 2024 június 9.-i választáson.

vitézy ígérete

Szavazz!

pipa
Fontos számodra, hogy biztonságos legyen a Liget téri buszvégállomás megközelítése a villamos irányából, új zebrák kijelölésével?
A képen fekete nyilakkal jelölt új zebrák segíthetnek biztonságosan eljutni a villamostól a buszokhoz. Itt pillanatnyilag nincsenek zebrák!


pipa
Fontosnak érzed szilárd burkolatú járda megépítését a villamos és a buszvégállomás között?
A képen fekete vonallal jelölt szilárd burkolatú ösvényen biztonságosan és száraz lábbal lehetne eljutni a villamostól a buszokhoz. Itt összel sárban, télen jégen lehet csak közlekedni.


pipa

Szükségesnek tartod újabb, zöld tetős buszvárók kialakítását a Liget téren?
Pozsonyban nemrég a képen látható, jól szigetelő, árnyékot adó, növénnyel burkolt várók kerültek kihelyezésre.
A élő növényekkel burkolt tető, jól szigetel és árnyékot ad.

8 hozzászólás a következőhöz: “pipaLiget tér-zöldítés, fásítás

    1. Egy Budapesti A kérdés jogos. A 2024 -es választási kampány része volt Vitézy Dávid által meghirdetett Liget tér felújítási terve. A buszvégállomás forgalma az évtizedek alatt megváltozott. Több viszonylatot visszavágtak az Örs Vezér teréig, Viszont megjelentek a trolibuszok és feltehetően az elektromos buszok töltői is ezen a végállomáson kapnak majd helyet, hiszen itt villamosok és a trolibuszok miatt ki kell építeni a többlet táp kapacitást.
      A Puskás Ferenc stadionnál is az építkezés miatt nem igazán lesz hely a trolibuszok végállomásoztatására, így azok közül is átkerülhet pár a Liget térre.
      Ebből is jól látszik, hogy bizony indokolt az új vagy legalább jelentősen átalakított, fejlesztett buszvégállomás. Az egyre melegebb nyarak miatt a peronfedések, árnyékvetők hiányoznak leginkább a zöldterületeken kívül.

      Pillanatnyilag a fővárosi közgyűlés alakuló ülése után vagyunk három nappal, amikor főpolgármester helyettest nem sikerült választani…

  1. A fák sokkal praktikusabb helyen lennének a két járdasziget között, sávelválasztóként funkcionálva.

    1. BPX Ez megfordult az én fejemben is. Látványban biztosan sokatsegítene, de a buszok gyakran előzik meg egymást az indulási pontra történő beállás során. A fák akadályoznák a járművek szabad mozgását. Gondolj csak a 151-es buszra. Nem véletlenül olyan nagya távolság a két járdasziget között. Ott a 3 sávnyi szélesség elvárás.

  2. 1- Hogyan választották ki a fa- és növényfajtákat a térre? Milyen szempontokat vettek figyelembe?

    2- Van-e terv a zöldterület karbantartására a fásítás után, és ki fogja ezt finanszírozni?
    3 – Milyen hatást várnak a zöldítés eredményeként a környezeti tényezők, például a levegőminőség vagy a zajszennyezés tekintetében?
    4- A projekt része lesz-e közösségi bevonás, például lakossági ültetési akciók?

    1. Trolis – lehet véletlen, de a projekt oldalán épp ma jelent meg egy utalás a trolibuszok felsővezetékével kapcsolatban. A trolibuszoknak, amennyiben itt fognak végállomásozni egy-két éven belül, szükségük lesz felsővezetékre a végállomási töltésre is. Feltételezhetően több trolibusz végállomási egyidejű töltését is biztosítani kell majd, mivel útvonaluk tartalmaz felsővezeték nélküli szakaszokat is.
      Szintén feltételezem, hogy mivel a trolik miatt ki lesz építve a szükséges betáplálás, így a végállomáson az elektromos buszok töltésére is kialakítanak majd kocsiállást. Ezek töltése is általában fentről történik.
      Ez azt jelenti, hogy nagyobb lombos fákat nem igazán lehet a végállomásra telepíteni.
      Sajnos egyre kevésbé tudom elképzelni, hogy a járdaszigeteket fák lombjának árnyéka fogja elviselhetőbbé tenni.
      Egyre jobban hajlok a növényekkel beültetett tetővel rendelkező buszvárók kialakításában.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük