A Járat

Budapest jelentősen eltér a környező fővárosoktól a helyi tömegközlekedés terén egy hagyományőrző részletben. Ez a különböző járműtípusok tülön kezelése.   Budapesten az autóbusz hagyományosan kék, a trolibusz piros, a villamos  sárga, a HÉV zöld. Pár évtizede még a díjszabásban is volt különbség. Időközben a buszok kék színe és a villamosok sárga színezése is részeteiben változott, de megmaradt az elkülönülés.

Jelölések

A megállóhelyi táblákon is különböző színnel jelölik a járműtípusokat. Piros a trolibusz, kék az autóbusz és sárga a villamos száma.
A 9-es busz trolisítása után , a mai információk alapján 90-es viszonylatszámot kap mivel  típus váltás történik.
Létezik egy európai trend amely a járműcsoportokat számozásukban csoportosítja. Ez működik , közvetlen környezetünkben Pozsonyban vagy Prágában.
Budapesten érdekes, vegyes számozás van. A trolibuszokat hagyományosan Sztálin születésnapja alapján számozzuk 70-től. Igaz nem mindig logikus a számozás, hiszen a 70-es troli után a 71-es busz következik Csepelen, míg a 83-as trolit a 84E autóbusz követi Gyál felé.
A villamosok esetében meg semmi logika nincs a rendszerben.  Természetesen nem javasolnám az EU komform átszámozást, mert az nagy  össze-visszaságot eredményezne. De maradjunk ma a hagyományos megnevezéseknél.

Járat

Nagyon megütötte a fülemet a Budapesten szinte ismeretlen JÁRAT kifejezés használata a 75-ös troli utastájékoztató rendszerében. Ez erősen vidéki szóhasználat, amely furcsán, idegenül hat Budapesten.

Elcsepegtetett hírek alapján a BKK meg akarja újítani utastájékoztató rendszerét. Erre szükség is van, de ne hagyományromboló módon tegye azt! 

2024-et írunk. Az informatikai rendszerek minden egyedi tulajdonságra, igényre felkészíthetők. 2024-ben már nincs adattárolási korlát. Semmi nem akadályozza azt, hogy az eddig használt 75-ös trolibusz, 9-es autóbusz, 62-es villamos jelöléseket használjuk továbbra is.
Utastájékoztatási szempontból van értelme trolibusz és az  autóbusz megkülönböztetésének, hiszen az utcán is jól látható a szín beli különbség. Egyszerűbb megtalálni a keresett járművet.  A Liget téren állva sokkal egyszerűbb megtaláni a 28-as villamost, mint a 28-as járatot. Ne feledjük, a BKK feladata MINDEN utas tájékoztatása, legyen az budapesti, vidéki vagy külföldi!

Idegen hangzás

Sokan elfelejtik, hogy a BKK hangos utastájékoztató szövegei mennyire befolyásolják a közbeszédet. Ezért nagyon fontos a helyes szóhasználat.

Számotokra nem hangzik ismeretlenül, idegenül , vidékiesen ?

Ez az M3-as járat  Kőbánya Kispest felé

Ez a 75-ös járat Kőbánya alsó vasútállomás felé

Ez a H5-ös járat Békásmegyer felé

Ez a 6-os járat, a Móricz Zigmond körtér felé

Összefoglalva

A fejlesztés ne legyen visszafejlesztés. Tartsuk tiszteletben  Budapest hagyományait és nevezzünk mindent annak ami! Az autóbusz maradjon autóbusz, a troli trolibusz, a villamos villamos, a metró meg metró.
Én ezt javasolnám megtartani :

Ez a forma pontosabban tájékoztat, emberközelibb és közérthetőbb.

5 hozzászólás a következőhöz: “A Járat

  1. Érdekes. Valóban félrevezető, de ez csak a 2008-as paraméterkönyv változás után jöhetett létre, mivel addig ugyanazon számot viselehette egy villamos és egy busz, meg egy troli és egy busz. Ezért számozták át a 78-ast 178-asra stb. A villamosszámozás a múltba vész, kevés villamos használja a létrejötte utáni viszonylatszámát. A hőskorban a BKVT a páratlan, a BVVV a páros számokat kapta, a BURV pedig a betűket. A betűs járatok később 90 feletti számokat kaptak. Majd 1948-1955 számozták át a viszonylatokat, amiknek a viszonylatszáma nagyobb volt 69-nél. Így lett a 90-ből 12 stb. AZ újonnan létesülő villamosok a közeli vonalcsoportok számait kapták, és volt, ahol járatszámcsere történt (28-37). Így lett az egykori logikus rendszer egy kesze-kusza valami.

    1. 13ker – igen nagyon kusza a renszer.
      9-es trolisítására időnként a BKK már 90-es troliként hivatkozik. Miért ne lehetne 9-es troli ?

      1. Összekuszálódna az egységes troli-rendszer. A 71-es troli 1979-ben megszűnt, azon kívül 70-től 83-ig csak trolik vannak. A 90-es szám praktikus, hiszen így lehet egy új vonalcsoport gerincvonalának tekinteni. DE szerintem (nyugodtan kövezz meg) a 9-es busz villamos formájában jobban szolgálná a Budapesti közönséget. A kapacitása elég hozzá, és kénylmesebb utazást tesz lehetővé. A Bajcsy-Zsilinszky úti villamost tervezik visszaépíteni. Csak a Baross utca és a Pacsirtamező, és a Szentendrei úton kell további, eddig nem tervezett vágányokat építeni. És nem lenne lassabb, hisz a 9-es busznak nincs forgalmi sávja, és máshol is dugóban halad.

        1. 13ker – ha vissza lapozol Pesti fonódó villamosként több éve én is felvetettem, hiszen csaka Baross utcai vágányokat kell visszaépíteni és a Kálvinon be tudna csatlakozni a meglévő hálózatba.

        2. 13ker – a 9es buszt már régen végig buszsávon kéne vezetni. A sebességét jelentősen meg tudnánk növelni, ami vonzóbbá tenné.
          Meggyőződésem, hogy ah a dugóban autóban araszolók látnák a mellettük elszáguldó buzsokat/trolikat akkor páran váltanának.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük