Rengeteg cikk jelent meg a 100a vasútvonallal kapcsolatban az elmúlt hónapokban, sőt még demonstrációra is sor került a vonali késések miatt, ezért megkerestem a kérdésben a legilletékesebbetmagát a MÁV-ot, azzal kapcsolatban, hogy milyen fejlesztések várhatóak 2020-ban ezen a vasútvonalon, illetve főként annak budapesti szakaszán. Mielőtt a konkrét kérdésekre rátérnénk, érdemes megemlíteni pár dolgot. Az érintett vasútvonal fejlesztési irányával kapcsolatban az elmúlt években rengeteg ötlet merült fel. Ezt a vonalat érinti a körvasúti közlekedés, a Nyugati pályaudvart Kelenfölddel összekötő vasúti alagút, a Nyugati pályaudvar funkcióváltása, befedése, vagy a repülőtéri vasút. Ezek csak az elmúlt pár év felvetései . A napokban valaki nagyon jól megfogalmazta, hogy ahhoz, hogy hosszú távon tudjunk tervezi, előbb ki kell tüzni a célt és tartani az irányt. A MÁV esetében csak a 100a vonalat érintő rengeteg ötlet miatt nehéz volt megtalálni ezt a célt.
A vonalon tapasztalható gyakori késések okozzák a legtöbb utaspanaszt, elégedetlenséget. Ennek legfőbb oka a vasúti pálya és biztosítóberendezés elöregedett állapota. A pályasebesség növelése elveszíti jelentőségét, ha Nyugati pályaudvarra érkező vonat a pályaudvari bejáratnál akárcsak egy percet is várakozik. Ebből logikusan következik, hogy elsőrendű célként ezt a szakaszt kell felújítani. Mi várható ezzel kapcsolatban 2020-ban ?
A pálya felújítása után az utasok kényelmét és magát az utazási élményt lenginkább a vonatok és az állomások utasforgalmi tereinek milyensége határozza meg. Ezen a területen több évtizedes, súlyos lemaradásban van a főváros. Aki egy éve járt Kőbánya alsó vízben tocsogó pénztárcsarnokában, vagy Zugló megállóhelyen, esetleg Kőbánya-Kispesten kellett átszállnia, az akár egy horrorfilmben is érezhette magát. A MÁV 2019 év folyamán , az eddig tapasztalt állapotokhoz képest jelentős komfort javító beruházásokat hasjtott végre Zuglóban és folynak ilyen munkálatok Kőbánya alsón, valamint Kőbánya-Kispesten is. Sajnos sokan félreértették ezeket a munkálatokat és ezért csalódottak voltak az eredménnyel. Az azonban biztos, hogy a naponta vonattal ezekről, a vagy ezekre az állomásokra és megállóhelyekre ingázók örömmel fogadták a “ráncfelvarrást”. Mint említettem, sokan többet vártak ettől a gyors beavatkozástól és számonkérték a adálymentesítés elmaradását, amiben igazuk van, de Zugló megállóhely esetében egy lift beépítése komoly mérnöki munka és egy újabb aluljáró megépítését teszi szükségesse. Ezért kíváncsi voltam, mi erről a MÁV véleménye.

Zuglóban a komplex rekonstrukciós tervekben szerepel a meglévő peronépület elbontása, az új acélszerkezetű perontetők kialakítása, a peronburkolat teljes felújítása, utasbeállók elhelyezése, a teljes körű hangos és vizuális utastájékoztatás kiépítése is. A jelenlegi peronépület Kőbánya felőli végével egyvonalban egy új keresztaluljárót létesítünk, itt lift teszi majd lehetővé a peron akadálymentes megközelítését. A jelenlegi peronfeljárat mellett egy új felvételi épület létesül jegypénztárakkal, bérleményi területekkel és utasforgalmi illemhelyekkel. A vasúttársaság Zugló megállóhely tervezési munkái során kiemelt figyelmet fordított a fogyatékkal élők szempontjaira, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével (MVGYOSZ) is egyeztetést folytattunk. A tervezés során rendszeresen egyeztetünk a zuglói önkormányzattal. A tervezett komplex rekonstrukció kiviteli terveinek véglegesítése folyamatban van, a tervezés 2020 tavaszán lezárulhat. A kivitelezés forrás rendelkezésre állásától függően a következő években megvalósulhat. MÁV
Egy éve még tele voltak a közösségi portálok és a sajtó, Kőbánya alsó szétázott pénztártermével, ahol hullott a mennyezetről a vakolat. Azóta sikerült meggátolni a további beázást és kijavítani a lépcsőfokok hibáit. Újdonságként a megállóhely digitális kijelzőket kapott, így a peronon a vágányok mellett és a pénztárteremben is online adatokat láthatnak az utasok. A vágányok mellett végre van elegendő és tiszta ülőhely és ami fontos változás nagyméretű szemétgyűjtőket is elhelyeztek a peronon. Hátra van az épület kölső burkolása és a nyílászárók cseréje. Bízom benne, hogy a peron rozsdás ” Kőbánya alsó ” feliratú táblái is mihamarabb lecserélsre kerülnek.
Sokan várták a felvonó beüzemelését, hiszen ezen a megállóhelyen volt teherfelvonó, így a liftakna adott.
Kőbánya alsó az a ritka vasúti megállóhely a fővárosban, ahol a vonatok közvetlenül a sűrűn lakott részen (lakótelepen) állnak meg , egy közösségi közlekedési csomópontban, ahol három villamosvonal és több autóbuszvonal is érinti a megállóhelyet. Ennek ellenére a vasúti közlekedés nagyon egyenetlen. Én úgy vélem, hogy Kőbánya alsó megállóhely utasforgalma, egyenletesebb vonatkövetéssel jelentősen növelhető lenne, hiszen a belváros vonattal 10 perc alatt elérhető, míg ugyanez autóbusszal általában 40 perc. A gondot ma az jelenti, hogy az óránkénti 4 vonatból három 15 percen belül indul ( óra 10,30,40,45 perc) A környék sikeresen mobilizálható lenne egy célzott, a Kiss motorvonatok érkezését bemutató reklámmal összekötött hirdetéssel, akár együttműködésben a BKK-val. Itt megállóhelyi hirdetésekre és a megállóhelyet érintő elővárosi viszonylatok indulási idejének feltüntetésére gondolok, a BKK FUTÁR kijelzőin. Jogosan tettem fel a kérdést, hogy tervezi-e a MÁV sűríteni, vagy egyenletesebbé tenni a vonatközlekedést.
Elértünk Kőbánya-Kispestre. A KÖKI-n évente több mint 3,1 millió utas fordul meg, az állomás elővárosi viszonylatban is kiemelt jelentőségű, de nagyon rossz állapotban van. Minden ide és átutazót érdekel, hogy mikora alakul át európai színvonalú vasútállomásá. Egy ideje nagy a sürgés-forgás az állomás utasforgalmi tereiben, gyakran lehet az utasforgalom elől elzárt területekbe botlani. Kíváncsi voltam arra is, hogy a későbbi komplex rekonstrukció során , nem tervez-e a vasúttársaság vágánybővítést végrehajtani. . Kérdésemre a vasúttársaság elég szűkszavúan válaszolt.
A közelmúltban Kelenföld vasútállomás neve Budapest-Kelenföld vasútállomásra változott. Ezzel a MÁV azt az európai trendeket követi, amely városok területén lévő állomások és megállóhelyek nevében minden esetben feltünteti a város nevét. Ezt a mintát követi többek között a régiónkban Prága is. Milyen előnnyel jár ez a névalkotási gyakorlat? Az utazni vágyó, a megálló neve alapján azonnal tudja, hogy az még a közigazgatási határon belül, vagy kívül van. Ez több félreértést megelőzne, ezért megkérdeztem, hogy tervben van-e a többi budapesti vasútállomás átnevezése ?
A Magyar Nemzet értesülései szerint az új emeletes KISS motorvonatok először , március 15.-én állnak forgalomba a 100a vasútvonalom! A Stadler késői szállítása miatt márciusban, áprilisban és májusban havonta egy, júniusban további hét, végül augusztusban áll forgalomba a tizenegyedik motorvonat. Az első KISS motorvonat Budapest-Nyugati–Cegléd–Szolnok (100a), a második a Budapest-Nyugati–Vác–Szob (70 sz.) vasútvonalon fog közlekedni.
Forrás: MÁV, Képek: MÁV, Kozlekedes.org
Vajon mi az oka, hogy a zuglói állomás nem a Thököly út felett van? Nem lenne észszerűbb?
Kőbánya-alsón, ha már a Kőbányai út felett van az állomás, miért nem lehet megközelíteni a másik oldalról is?
Winter is coming Kőbánya alsó esetében ezt a kérdést már én is felvetettem párszor. Ez annál is érdekesebb kérdés, mivel a KÖKI felé közlekedő vonatok gyakran a fedett peron KÖKI felőli végénállnak meg ami komoly gyaloglási távolság. Gyakori, hogy a felvételi épületből érkező utasok a lépcsőnél az utastájékoztató táblánál várják a lajosmizsei vonatot, amely néha egyár egy Desiro is onnan távol a peron Köki oldali végénél állnak meg és kezdődik a rohanás a vonathoz. A MÁV szerint ez így rendben van…. szerintem meg nincs. Idősek csomagokkal futnak több tíz métert.
“Kőbánya alsó megállóhely utasforgalma, egyenletesebb vonatkövetéssel jelentősen növelhető lenne,”
Plusz P+R parkolók kialakítási is szükséges lenne. Pl. a Korponai utcában halszálkás kialakítással plusz helyek lennének, Talán a Vaspálya utcában is megoldható lenne a töltés mellett. Ezért is lenne jó az az oldali megközelítési lehetőség is.
Sajnos a KöKi-nél lévő parkolót most szűkítették. 🙁
TÉRKÉP
Pedig az teljesen jó helyen van, elkerülhető volt a Sibrik felüljáró dugója.
Winter is coming Kőbánya nem szeretne több autót. Ezzel ellentétben Zuglóban most számolják fel a vasút melletti garázsokat ahol fizetőparkolót létesít majd a kerület.
Én sem a KÖKI, sem Kőbánya alsó esetében nem látom indokoltnak a parkolóépítést. Ezeket az elővárosban az ottani vasútállomások mellett volna szükség, hogy autóval a vonatig jussanak el a kisebb településk lakói.
Budapesten belül elég jó a KÖKI vagy Kőbánya alsó tömegközlekedésssel való megközelíthetősége.
Zugló esetében sem látom jó lépésnek a parkolóépítést.
“Kőbánya nem szeretne több autót.”
Ki szeretne? De ez egy adottság jelenleg.
Igény van parkolásra. Ha nem találnak közvetlenül a vasútállomás mellett, akkor beparkolnak a lakótelepekre. Az még rosszabb. Az autók kitiltása meg nem igazán járható, ha nincs alternatíva.
Amúgy a KöKi szerintem simán előváros, de még Kőbánya-alsó is! (Zugló már nem, kb. nálam a Hungária-gyűrű a határ.)
Őrzött, bekamerázott kerékpártárolók? Ha már BKV-val nehezen* lehet megközelíteni a vasútállomást?
A KöKin van valami próbálkozás elöl is, hátul is. (bár szerintem nem őrzött), Kőbánya-alsóra is kellene.
*Nagy követési távolság a busznál, zsúfoltság, viszonylag hosszú menetidő a kerülők és a sűrű megállók miatt.
Pl. Próbálj a KöKire, a Határ úti metróhoz vagy Kőbánya-alsóhoz eljutni Óhegyről autóval, kerékpárral vagy BKV-val!
Nagyon különböző utazási élmények! 🙂
Winter is comming– Kőbánya alsó egyre jobban kapcsolódik a belvároshoz. A lakótelepen parkolók általában a 28/62 villamoshoz jönnek, mivel a KŐbányai úton befelé az autók dugóban állnak. Monor felől érdemesebb az autót egy biztonságosabb vidéki állomás mellett hagyni, mint bearaszolni a városba és ott átszállni a vonatra. A rákoskeresztúriak problémáját a keleti felé közlekedő vonatokkal kéne megoldani. Korábban leírtam, hogy az új kőbányai egészségházzal szemben a villamos túloldalán épül nagyobb parkoló, szerintem azt többen használják majd P+R-ként.
Határ út- érdekes kérdés, hogy miért nincs közösségi közlekedés ebbe az irányba. Szerintem a sorompó miatt vetették el teljesen ezt az utasirányt. Az ottani bevásárlókozpont csak autóval érhető el kényelmesen. A metró Köki vagy Ecseri út is macerás a rágyaloglás miatt.
Érdeklődtem az önkormányzatnál , hogy tervezik-e a 151-es útvonalát úgy módosítani, hogy az KÖKI kőbányai oldali kijáratát is érintse. Maga a vasútállomás Kőbányán terül el, kényelmesen de megközelíteni lényegében csak Kispest felől lehet.
“az új kőbányai egészségházzal szemben a villamos túloldalán épül nagyobb parkoló, szerintem azt többen használják majd P+R-ként.”
Hacsak nem lesz sorompós, mint pl. a XIII. ker-i Szegedi úti Szakrendelőé.
“Határ út- érdekes kérdés, hogy miért nincs közösségi közlekedés ebbe az irányba. Szerintem a sorompó miatt vetették el teljesen ezt az utasirányt.”
Igen! Egy példa a vasútvonal elválasztó hatására, pedig részben átjárható! Nagyon zavarérzékeny pont.
“hogy az KÖKI kőbányai oldali kijáratát is érintse.”
Egy “Óhegy busz” lenne talán a legjobb, a 85/85E bemegy Újhegyre is. Amúgy a metróhoz, de főleg a vasúthoz érdemesebb a Sibriken a “Felüljáró” megállónál leszállni, onnan csak egy kis séta. Az újhegyi kitérő és a Kispest oldali végállomás előtti tökölés nyújtja meg nagyon a menetidőt. 🙁
Winter is comming Igen egy sorompó sok mindent meg tud akadályozni. Ez a felüljárótól lesétálni veszélyesebb mint a túloldali megállótól a plázán keresztül megközelíteni a vonatot. A kőbányai kijárat akkor jó, ha kocsival vársz valakit.
A Határ úthoz érdemes lenne közlekedtetni valamit.
“a felüljárótól lesétálni veszélyesebb”
Hm. nekem ez még nem jutott az eszembe, persze csak a reggeli órákban jártam arra, sötétedés után soha.
Az ottani kerékpártároló (fedetté tétele és) bekamerázása az egész környék biztonságát növelné.
“A Határ úthoz érdemes lenne közlekedtetni valamit.”
Akkor már a Jászberényi úttól a Gitár/Kőér utcán át József Attila lakótelepig.