Visszalapozva, 10 éve írtam az indításjelzés összevisszaságáról, de mivel több járművezető is megkeresett ezügyben, így összefoglalom mi is változott 2014 óta.
Honnan származik az indításjelzés? A KRESZ meghatározza, hogy milyen feltételek teljesülésekor szabad indulási jelzést adni. A Forgalmi Utasítás szintén kitér erre. Ez azt jelenti, hogy minden járművezető tisztában van az indításjelzés szabályaival, de a BKK nem biztosítja számukra a műszaki hátteret ennek megvalósításához. Ennek egyik oka lehet az, hogy másként értelmezi magát indításjelzést. Fontos leszögezni, hogy véleményem szerint, pillanatnyilag a járművezetők azért nem tartják be a KRESZ-t, mert erre a munkaeszközük azaz járművük egy része nincs műszakilag felkészítve.
Mikor jelentkezett először az indításjelzés problémája Budapeten? 2006-ban a Combino villamosok körúti foragloma álásakor.
Mi a probléma lényege? A budapesti gyakorlat 2006-ig az volt, hogy a jármű megérkezett a megállóba, ajtót nyitott, majd utascsere után idulási jelzést adott és ajtózárás után elindult. Itt minden vonatkozó szabálynak, bárhogy is értelmezzük azt, megfelelt!
A Combino volt az első jármű amelyen bevezették a szelektív ajtónyitást és automatikus ajtózárást. Ezen a ponton kezdődött a félreértés, amire én akkor is felhívtam a figyelmet.
Mivel az ajtók utascsere befejezésekor önműködően , csipogás kíséretében egyesével, eltérő időpontbna záródnak és az utas által visszanyithatók, így a csipogás véleményem szerint, nem más mint az ajtó záródására figyelmeztető hang.
A kisforgalmú megállókban a Combino villamosok az utascsere után zárt ajtókkal várakoznak, majd minden előzetes jelzés nélkül mozgásba lendülnek, amely balesetet, elesést eredményezhet!
Érdekes momentum, hogy a 2001-ben beszerzett TW-6000 azaz a Hannoveri villamosokon volt és a mai napig is van indításjelzés! Az a típus az ajtók önműködő zárására sűrű csipogó hangot, míg az inulás jelzésére egy hosszabb sípolást használ. Ezt a gyakorlatot kellett volna átvinni a Combinókra is, amely megelőzte volna a váratlan indulás okozta eleséseket.
A helyzet tovább romlont a Mercedes Citarok megjelenésével, melyen szintén nincs indításjelzés, csak ajtózáró hang. A hybrid üzemű Volvo autóbuszok esetében, mivel teljesen hangtalanul indulnak a megállóból fokozott az eleséses balaeset veszélye. A hangtalan indulás másik hátránya, hogy a végállomásról, esetemben a 9-es Liget téri indulási helyéről úgy indult el, hogy az utasok a megállóban maradtak.
Érdekes, hogy a BKK akkor cáfolta az indításjelzés hiányát, de a Tátra villamosok korszerűsítésekor mégis beépítésre került a Tátrákba is az ajtózáródásra figyelmeztető hang mellé az indításjelő hang is -a BKV által!
A fixlépcsősített TW6100- ban is , helyesen megmaradt az ajtózárás és az indulás eltérő jelzése.
A szöveg változása az utasításban. Érdekes jelenség, hogy az indulás jelző berendezés szókapcsolatba , beékelődött idővel zárójelben az ajtózárás kifejezezés, azt a látszatot keltve, mindha a kettő azonos lenne, miközben a kettőnek eltérő szerepe van az utasvédelemben, főként a szinte hangtalanul induló elektromos járművek esetén. Mivel a villamos szabályzata, feltehetően a nagyvasút szabályzatát alapul véve fejlődött ki, így az indulás jelzése véleményem szerint biztosan magára az indulásra vonatkozik.
Bövebben kifejtve: a CAF villamos a megállóban várakozik a ” menetrend betartása érdekében”. Mivel az utascsre befejeződött, igy az ajtók zárva vannak. Az utasok a járműben helyet keresnek, pakolnak. Az anyuka a csecsemőjét igazgatja a kocsiban, magát biztonságban érezve, amíg hirtelen, minden jelzés nélkül a villamos elindul és a fizika szabályainak engedelmeskedve el nem esik….
Ugyanez , ugyanott a Hannoveri villamoson nem fordul elő! A TW-6000 ugyanis indulás előtt jelzést ad!
Nem szeretnék szabályértelmezési vitát indítani. Kizárólag a BKK figyelmét szeretném felhívni arra, hogy egy utas elesésből származó baleset esetén ma szolgáltató felelőssége megállapítható, hiszen az utas nem számíthatott arra, hogy a jármű, minden jelzés nélkül mozgásba lendül, miután az ajtózárás és az indulás ketté vált a BKK járművein.
Továbbra is azt javasolom, hogy a BKK összes járműve jelezze, ha a jármű indulásra kész. Erre jó megoldás a Tátra és TW6000 villamosok indításjelzése.
Régen a metró esetében is volt végállomási indulásra figyelmeztető hangbemondás. Ez jól programozható, remekül időzíthető.
A BKK esetében van még egy nem kezelt helyzet, amelyet most az augusztus 20.-i rendezvénysorozat kapcsán biztosan szükséges lesz kezelni. Ez a megtelt jármű ! Mivel minden évben tömegközlekedve indulok haza a tűzijáték után, több tízezer emberrel együtt, így tudom, hogy mennyire kaotikus ez az éjszaka, minden jármű esetében. Próbáltam már a 9-es buszt, amelyre felférni színte lehetetlen még egy órával a tűzijáték befejeztét követően, de az metrók esetében is hasonló a helyzet.
Ebben az esetben van egy tájékoztatási kötelezettség, mellyel én még soha nem találkoztam, vagyis ezt is érdemes lenne felvenni az utastájékoztató hangok közé. A fenti szabályok értelmében a kényszerített ajtózárás is csak ebben az esetben alkalmazható, hiszen amíg van felszálló utas addig indítási jelzés nem adható !
Bővebb információ tartalommal :
Egyszerűbb változat:
Német minta alapján:
Ismét az angol forma okoz problémát, mivel Budapesten ez román, szlovák, cseh, német, olasz… turistáknak készül, így figyelembe kell venni, hogy a kifinomultabb változat kevésbé érthető egy angolul alap fokon beszélőnek. Ezért én a mindenki számára érthető egyszerűbb változatot javasolnám. Igen, tudom egy évtizedes vita Budapesten, hogy egy brit anyanyalvű tanár vagy egy mindenki számára érthető, tagoltan , de akcentussal beszélő magyar anyanyelvű hang tájékoztasson. Én továbbra is hatalmas hibának tartom Rachel hangjának és főként beszédstílusának használatát tájékoztatási célra. 2024-ben már remdeteg jól, tagoltan beszélő AI és SSML hang elérhető. Természetesen ott is lehet Rachelhez hasonló hadaró, feszült hangot találni, de a többség US és GB változatban is érthető, jól finomhangolható.
Összegezve miért fontos az indulás jelzése minden esetben:
- Az utas fel tud készülni az indulásra-kapaszkodik
- Nem éri meglepetésként az utast a jármű elindulása
- Elejét lehet venni egy váratlan indulás okozta elesésből származó sérüléseknek
Van még valami ami problémás a szelektív ajtónyitás esetén. Az utasok a nap nagy részében , az időjárás függvényében nem látják a világító ajtónyitó gombokat. A tűző nap elnyomja a fényüket. Ezek kiváltására is jó volna megoldást találni! Ma már több gyártó is alkalmas az ajtóba épített LED-csíkokat, melyek zölden világítanak, ha az ajtó nyitható. Láttam volt próbálkozás ezzel a TW6100 esetében, de nem teljesen így használta a BKV.
Szerintem a jó megoldás az engedélyezett, nyitható ajtó esetében zölden világító LED-csík az utca felé.