A napokban kérdéssel fordultam a BKK -hoz. Annak az egyszerű feladatnak megoldására szerettem volna felhívni a BKK figyelmét, hogy a villamosok esetében -a körúti kivételével – a hangos utastájékoztatás nem hívja fel a figyelmet az ajtónyitás irányának megváltozására. Ez a metrók esetében automatizált és jól működő gyakorlat.
A hangos utastájékoztató rendszer tartalmazza az ajtónyitás irányára figyelmeztető hanganyagot. A legutóbbi fejlesztés következtében ezt már két nyelven, magyarul és angolul is képes bemondani. Én úgy véltem, ennek automatizálása egyszerű feladat, hiszen csak egy újabb hangfájlt kell csatolni egy megadott megállóhoz.
A BKK Zrt.-hez 2017. április 22-én érkezett elektronikus bejelentéseivel kapcsolatban az alábbiakról tájékoztatjuk.
“A FUTÁR rendszerrel felszerelt járművek esetében az ajtónyitás irányának változásáról szóló hang jelenleg nincs automatizálva. A járművezetőnek lehetősége van arra, hogy a tárolt hanganyagok közül kiválassza az ajtónyitás irányáról tájékoztató hangot, azonban ez nem előírás számára.
A rendszer módosítása bonyolult és csak költséges fejlesztések árán oldható meg, melyre jelen keretek között nincs lehetőség. A CAF járművek kivételével jelenleg technikai okok miatt nem megoldható – a járművek belső utastájékoztató kijelzőjén olvasható, hogy az ajtók melyik oldalon nyílnak majd.
Jelzéseit köszönjük. “
A BKÜ (Budapesti Közlekedési Ügyfélkapcsolatok Zártkörűen Működő Részvénytársaság ) válaszából számomra egyértelműen látszik az olcsó megoldás. Az ajtónyitás irányának teljeskörű kiterjesztéséhez elég egy darab utasítás kiadása, amely nem kerül pénzbe !
Amennyiben az illetékes elfogadja a javaslatomat, úgy ebbe az utasításba célszerű lenne belevenni az alábbi utastájékoztató hangok kötelező használatát :
Végállomási indulás esetében:
- Kérjük fejezzék be a beszállást!
- Kérem vigyázzanak az ajtók záródnak!
- Üdvözöljük utasainkat !
- Ez a (viszonylat) … (végállomás) felé
Villamosvonalak elágazása előtt illetve nagy forgalmú több viszonylat által használt közös megállókban:
- Ez a (viszonylat) … (végállomás) felé
Az ajtónyitás irányának változása előtt :
- Az ajtók a jobb/bal oldalon nyílnak
Összegezve, a fenti utastájékoztató hangok mind megtalálhatók ma is a FUTÁR adatbázisában és több járművezető már ma is használja ezeket, amiért dicséret illeti őket! Költség nélkül , kizárólag egy utasítás kiadásával megoldható a kötelező jellegű teljesebb utastájékoztatás.. Kizárólag szándék kérdése .
A 17-es, 61-es villamoson a Móriczon mindig bemondják, hogy merre halad a villamos. Kivétel nélkül. Szerintem automatizált. Az ajtónyitást a régi típusú kijelzők a Tátrákban jelzik, nem értem, hogy ezt a LED-es kijelzőkkel miért nem lehet megoldani. Ha a FUTÁR-t módosítanák úgy, hogy azok a hangok, amiket te is mondtál, gyorsan elérhetőek lennének (és nem kellene értük egy csomó ideig “nyomogatni”), gyakrabban használná minden sofőr. De némelyik sofőr még arra sem képes, hogy a villamoson jó oldalon nyissa ki az ajtókat (47esnél találkozok néha ilyennel). A végállomási elindulást könnyű lenne automatizálni egyébként.
Nem férne ki egy kommentbe, ha elkezdenénk listázni, mi minden hibás a FUTÁR-kijelzőkben.
Az, hogy merre megy a villamos, az a Tatrákon is, és a CAFokon is automatizált (az ICS-n nem emlékszem), és bármilyen forgalmi helyzet bemondása is (az minden járművön). Lehetne az ajtónyitás bemondása is az.
A LED-kijelzők meg külön kategória. Ott is meg lehetne jeleníteni (akár alatta angolul is), mondjuk előbb inkább az átszállásokat jelezze ki. Sok minden elfér a kijelzőn, csak nem használják ki (rendszerint a fele üres egyébként).
Csak a budai fonódón mondja be.
Caf 3-as Tátra 28-as Hannoveri 62 nem mondja be a kritikus szakaszon , kitérők előtt , hogy merre megy tovább