Lezárult a Nyugati pályaudvar és környezetének megújítására kiírt nemzetközi pályázat, melynek nyertese a londoni Grimshaw Architects által vezetett csapat lett. Megnéztem a koncepciót és kissé csalódott vagyok. A legtöbb olvasóm már tudja, hogy kőbányai vagyok, így naponta vonatozom a Nyugatiba, hiszen Kőbánya és a belváros között a vasút a leggyorsabb közlekedési mód.
Tapasztalataim alapján a Nyugatiba érkező utasok egy része a metró felé indul tovább, míg másik jelentős része a körúti villamost veszi célba. Ez utóbbi csoport tűnik most a vesztesnek, hiszen számukra nem csökken a gyaloglási távolság. Az egész koncepcióban számomra a legnagyobb hiba, hogy hatalmas távolságokat kell leküzdenie az utazni vágyóknak az ingázóknak. Teljesen egyet értek Vitézy Dáviddal abban, hogy hosszútávon kell tervezni és a kapacitás kiépítésénél. Pontosan ezért nem értem, hogy miért nem kerülnek vágányok a Ceglédi váró , ma kormányablak épülete előtt, hiszen ez szimetrikusabbá tenné az épületet és a két többletvágányra biztosan szükség lesz forgalmi zavar vagy kapacitásnövelés esetén. MIvel nem titkolt módon Budapest központi pályaudvarát építjük, így van egy olyan érzésem, hogy több ma a Keletiből induló vonat átkerül majd a Nyugatiba. Aki még emlékszik, kb 10 éve felmerült a Keleti-pu bezárása…
Vitézy Dávid korábban egy interjúban az Arena plaza kapcsán hibaként emelte ki, hogy a bevásárlóközpont nem a pályaudvar fölé épült, hanem a Kerepesi út túloldalára. A Nyugati pályaudvar egy bevásárlóközpont mellett és részben az alatt helyezkedik el. Én biztosan bevontam volna a tervezésbe Westend-et is, hiszen rég hallani a Westend 2 esetleges megépítéséről. A vágányok bevásárlóközponttal történő befedése olcsóbbá is tehetné a beruházást amellett, hogy a vágányok feletti terület 100%-ban hasznos területté válna.
A képeket nézegetve ne feledkezzünk meg egy tényről: A föld alatti vágányok csak az alagút megépülte és forgalom alá helyezése után lesznek használhatóak és az nem ebben az évtizedben lesz. Ez azt jelenti, hogy a felszíni vágányok száma átmenetileg csökken, míg az utasszám nem.
Mi a helyzet az átmeneti időszakban és az építés ideje alatt? A legegyszerűbb válasz erre az, hogy a körvasút miatt kevesebb vonatnak kell bejönnie a Nyugatiba. Ezzel nekem az a gondom, hogy látom a leszálló a tömeget a Nyugatiban , hiába állitja Dávid, hogy az utasok nagyobb része nem ott száll le. Biztosan igaza van, de ez a kisebb rész is jelentős szám, az Ő úticéljuk bizony a belváros.
Erre akár megoldás is lehetne a Mexikói útnál tervezett vasútállomás, de a kisföldalatti, vagy ha úgy tetszik az M1 metró , véleményem szerint nem volna képes elszállítani a vonatról a Mexikói útnál leszálló és a körúti villamosra igyekvő tömeget.
Ennél kapacitásban jobb megoldás lenne Törökőr MÁV+M2 állomás , de itt még a tervezés sem zajlik. A hetes buszra rázúdítani mindenkit Zuglónál szintén nem jó ötlet. Itt is az M4 meghosszabítása segítene, de ez sincs napirenden.
Nem szerenték kukacosnak tűnni, de a koncepció kék vonalakkal jelöli az utasáramlás fő útvonalát. Csak nekem tűnik fel, hogy teljesen megfeledkeztek a körúti villamosról? Mindenki a metrókról és a 14-es villamosról száll csak át a vasútra? Honnan kerül reggelente az a sok ember a pályaudvar irányából a 4-6 villamos megállójába?
Melyik pályázat tetszik nekem?
Természetesen az én véleményem szubjektív, hiszen kizárólag a közlekedő szemszögéből néztem a projekteket. Számomra , utas számára érdektelen a létrejövő zöld felület, hiszen az a környéken lakóknak fontos, nem a naponta ingázóknak. A nyeretes projekt szerintem nem illik bele a városképbe és elnyomja a Nugati pályaudvar 19. századi épületét.
Számomra sokkal jobban illik a városképbe Albert Wimmer ZT-GmbH és a Zaha Hadid Limited Finta és Társai Építész Stúdió Kft. pályázata. Az előbbi kicsit a bécsi új főpályaudvarra emlékeztet tetőszerkezetével, de nem nyomja el a környezetét. Belesímul a Westend és a 19. századi Nyugati pályaudvar képébe.
A leginkább az eredeti épületet követő terv a Zaha Hadid Limited , Finta és Társai Építész Stúdió Kft. pályázata. A lenti képen jól látható, hogy a körút felől nézve az új , Westend melletti csarnok forma és színvilága szépen követi az Eiffel csarnok forma és színvilágát.
Vitaindítónak szánom ezt a pár sort. Arra vagyok kíváncsi, hogy ti , hogy látjátok ezt a fejlesztést.
Nehéz úgy véleményt alkotni, hogy nem ismerjük a koncepciót, a pályázatokat. Tudom, hogy manapság ez nem divat, de linkelhetted volna ezeket a cikkbe.
Nyelv-ész Szerepel a link a Nyugati pályaudvar hivatalos oldalára. Én , mint írtam is kizárólag utas szempontból néztem a pályaműveket. Mi az ami szubjektív véleményem szerint bele illik a városképbe. Utasként számomra érdektelen a park vagy a sétány a vágányok mellett, hiszen mint írtam is az kerületieknek fontos szempont. Utasként a rágyaloglás, látvány , időjárással szembeni védettség a lényeges.