Már felvetettem párszor a 9-es trolisításának kérdését, hiszen szemmel láthatóan útvonala jelentős részét felsővezeték alatt teszi meg. Pár éve volt egy közbeszerzés felsővezeték építésre, de nem történt azóta semmi. Az elmúlt években ugrott egyet a világ és idehaza is elterjedtek az önjárő trolibuszok. Legutóbbi ilyen budapesti viszonylat a meghosszabbított 72-es , amely az Orczy térig közlekedik hétvégenként. A térképen is jól látszik, hogy Kőbánya alsótól a Nyugati pályaudvarig hol található a 9-es autóbusz felett felsővezeték. Ma már tudható hogy az Arany János utcai metróállomás felújítása után a trolivégállomás átkerül majd a Deák Ferenc térre, tehát jelentősen bővülhet a felsővezetékhálózat a tárgyalt viszonylat felett. Szeretném előre kijelenteni, hogy tisztában vagyok azzal, hogy pillanatnyilag nincs elegendő számú önjáró trolibuszunk, de évitizedekig kihasználatlanul hagyni a meglévő felsővezetéket is pazarlás. Azzal is tisztában vagyok, hogy a pillanatnyi trend a teljesen elketromos, akkumulátoros üzem, de ez még nem olyan kiforrott technológia és nagyszámú új jármű beszerzését tenné szükségessé.
A mai bejegyzés aktualitását az adja, hogy ezen a hétvégén indul újra Prágában a troliközlekedés 45 év után. Pont egy a 9-es vonalra tökéletes rendszert indítanak be, amit Dinamikus Töltésű Elektrobusznak neveztek el. Lényegében az idehaza is ismert önjáró trolibuszról van szó, amely a végállomáson töltődik és a nagyobb emelkedésű szakaszon felsővezetékről kapja az áramot, kímélve az akkumulátorokat. Prága erre SOR TNB 12 trolibuszt használ, amelynek vezeték nélküli önjáróképessége 12-15 km, melyet a 228 cellás akkumulátorainak (56,4 kW) köszönhet. Ez meghaladja a budapesti SOLARIS trolik teljesítményét. Az itt leírtaknak teljesen megfelel a 9-es vonal pesti szakasza. Tisztában vagyok vele, hogy a felsővezetékre történő fel és lecsatlakozás időigényes, ezért nem is javasolnék túl sok szakaszt használni. Mivel az új trolivégállomás feltehetően a Deák Ferenc térrre kerül, ezért itt mindenképp szükség lesz felsővezetékre a járművek akkumulátorainak töltésére, illetve a későbbiekben az esetleges elektromos várbuszok töltése miatt.
Az önjáró képessége teljes utasterheléssel 4 km. (Wikipedia)
Az Index információi szerint , november közepén várhatóan mégis le tud hívni a BKV körülbelül 30 csuklós és 30 szóló Solaris trolibuszt, valamint mintegy 20 CAF villamost a megszrzett opciót felhasználva. Ez azt jelenti, hogy mégsem teljesen elveszett gondolat a 9-es trolisítása.
Kép: BKK
És a kb. 5,5 km-es budai szakasszal mi lenne? Oda vagy megy a felsővezeték, vagy bukta a teljesen trolis 9-es.
Inkább a meglévő vonalakat lenne szerintem első körben értelme összekötni. Mondjuk 75-80, 76-77 (némi nyomvonalkorrekcióval).
Az 5,5 km nem áthidalhatatlan.
A végállomásra mindenképp kell töltési pont.
A Podmanicky utca – Margit híd szakaszon a meglévő felsőveztéktartók segítségéveé kiépíthető a szükséges áramellátás.
Vegyük alapul a prágai példát ott a jármű önjáróképessége 15 km.
Egyébként én nem ragaszkodom a hosszú 9-eshez.
Inkább a 83-as trolit kellene valahogy jobban a hálózatba integrálni, hogy ne csak a 9-es betétjárata legyen (az önálló szakaszon nincs túl nagy forgalma). Nem tudom mondjuk, a Szentkirályitól merre vezethetne az útja (a már bejáratott 71-es összevonáson kívül), de kelet felé mondjuk lenne szerintem értelme (ahogy itt valaki már fel is vetette) elvinni a Könyves-Kőbányai sarokig, vagy mondjuk a Népligetig.
Elnök utca környéke volt már cél.
https://iho.hu/hirek/visszakotik-a-baross-utcat-a-trolihalozatba
Az Orczy tértől csak “pár” megálló Kőbánya központja.
Vajon az Orczy tér és a Könyves Kálmán körúti McDonald’s között lévő felsővezeték milyen állapotban van?
Itt macerás lenne, (de nem lehetetlen!) végállomást kialakítani, de akkus üzemmódban már bármely irányban mehetne még pár kilométert.
Legkézenfekvőbb lenne Kőbánya, de az új népligeti vasútállomásnak is lenne értelme. Sőt akár az új Közlekedési Múzeumot is körbe járhatná, ott új utcákat alakítanak ki.
Kompakt Kőbánya A Liget téri troli és az Elnök utca Népliget vasútállomás is meár eldöntött fejlesztés.
Kőbánya szeretné kikényszeríteni, hogy a Szent László téren egy szakaszon ne legyen felsővezeték. Ennek oka a közmeghallgatáson elhangzottak szerint az, hogy a BKK ne tudjon Kőbányán régi trolikat üzemeltetni, kizárólag új, önjárásra képes járműveket. Cseles húzás. Részben ezért késik a felsővezeték építése mert hivatalosan a városképre hivatkozva nem engedi Kőbánya a felsővezetéket a templom környékén.
https://telex.hu/belfold/2021/02/08/uj-trolibusz-vonalat-terveznek-kobanyara
Itt egy hang sincs az önjáró módról. Vajon hová tervezik a pesti szakasz végállomását? Ugyanis csak a pesti szakaszt tervezik trolira cserélni.
Érdekes a Diószeghy utcai kiágazás! Valószínűleg a 83-as nem fog elmenni az Orczy térig, hanem a Diószeghy és Elnök utcákon át a Népliget felé veszi az irányt.
Én személy szerint jobban örültem volna, a 83-as troli kőbányai meghosszabbításának, mert akkor átszállás mentesen lehetne Kőbányáról a Belső-Ferencvárosba utazni.