Már felvetettem párszor a 9-es trolisításának kérdését, hiszen szemmel láthatóan útvonala jelentős részét felsővezeték alatt teszi meg. Pár éve volt egy közbeszerzés felsővezeték építésre, de nem történt azóta semmi. Az elmúlt években ugrott egyet a világ és idehaza is elterjedtek az önjárő trolibuszok. Legutóbbi ilyen budapesti viszonylat a meghosszabbított 72-es , amely az Orczy térig közlekedik hétvégenként. A térképen is jól látszik, hogy Kőbánya alsótól a Nyugati pályaudvarig hol található a 9-es autóbusz felett felsővezeték. Ma már tudható hogy az Arany János utcai metróállomás felújítása után a trolivégállomás átkerül majd a Deák Ferenc térre, tehát jelentősen bővülhet a felsővezetékhálózat a tárgyalt viszonylat felett. Szeretném előre kijelenteni, hogy tisztában vagyok azzal, hogy pillanatnyilag nincs elegendő számú önjáró trolibuszunk, de évitizedekig kihasználatlanul hagyni a meglévő felsővezetéket is pazarlás. Azzal is tisztában vagyok, hogy a pillanatnyi trend a teljesen elketromos, akkumulátoros üzem, de ez még nem olyan kiforrott technológia és nagyszámú új jármű beszerzését tenné szükségessé.
A mai bejegyzés aktualitását az adja, hogy ezen a hétvégén indul újra Prágában a troliközlekedés 45 év után. Pont egy a 9-es vonalra tökéletes rendszert indítanak be, amit Dinamikus Töltésű Elektrobusznak neveztek el. Lényegében az idehaza is ismert önjáró trolibuszról van szó, amely a végállomáson töltődik és a nagyobb emelkedésű szakaszon felsővezetékről kapja az áramot, kímélve az akkumulátorokat. Prága erre SOR TNB 12 trolibuszt használ, amelynek vezeték nélküli önjáróképessége 12-15 km, melyet a 228 cellás akkumulátorainak (56,4 kW) köszönhet. Ez meghaladja a budapesti SOLARIS trolik teljesítményét. Az itt leírtaknak teljesen megfelel a 9-es vonal pesti szakasza. Tisztában vagyok vele, hogy a felsővezetékre történő fel és lecsatlakozás időigényes, ezért nem is javasolnék túl sok szakaszt használni. Mivel az új trolivégállomás feltehetően a Deák Ferenc térrre kerül, ezért itt mindenképp szükség lesz felsővezetékre a járművek akkumulátorainak töltésére, illetve a későbbiekben az esetleges elektromos várbuszok töltése miatt.
Az önjáró képessége teljes utasterheléssel 4 km. (Wikipedia)
Az Index információi szerint , november közepén várhatóan mégis le tud hívni a BKV körülbelül 30 csuklós és 30 szóló Solaris trolibuszt, valamint mintegy 20 CAF villamost a megszrzett opciót felhasználva. Ez azt jelenti, hogy mégsem teljesen elveszett gondolat a 9-es trolisítása.
Kép: BKK
És a kb. 5,5 km-es budai szakasszal mi lenne? Oda vagy megy a felsővezeték, vagy bukta a teljesen trolis 9-es.
Inkább a meglévő vonalakat lenne szerintem első körben értelme összekötni. Mondjuk 75-80, 76-77 (némi nyomvonalkorrekcióval).
Az 5,5 km nem áthidalhatatlan.
A végállomásra mindenképp kell töltési pont.
A Podmanicky utca – Margit híd szakaszon a meglévő felsőveztéktartók segítségéveé kiépíthető a szükséges áramellátás.
Vegyük alapul a prágai példát ott a jármű önjáróképessége 15 km.
Egyébként én nem ragaszkodom a hosszú 9-eshez.
Inkább a 83-as trolit kellene valahogy jobban a hálózatba integrálni, hogy ne csak a 9-es betétjárata legyen (az önálló szakaszon nincs túl nagy forgalma). Nem tudom mondjuk, a Szentkirályitól merre vezethetne az útja (a már bejáratott 71-es összevonáson kívül), de kelet felé mondjuk lenne szerintem értelme (ahogy itt valaki már fel is vetette) elvinni a Könyves-Kőbányai sarokig, vagy mondjuk a Népligetig.
Elnök utca környéke volt már cél.