Meglepett minket valami, amire nem gondoltunk és amire nem is voltunk felkészülve. Egy vírus amely teljesen megváltoztatta az életünkek és közlekedési szokásainkat. Mi az amit a koronavírustól tanulhatunk? Mi az amit másként kellett volna csinálnunk? Alapvetően eddig nem foglalkozott senki azzal, hogy a nagyvárosok esetében a közösségi közlekedés esetleges leállása embertömegeket ítélhet “házifogságra”, hiszen saját autó hiányában, nehezen tudnák megoldani a mindennapi munkába járást. Városon belül akár napi 15-40 kilométer megtételéről is szó lehet. Ekkora távolság már akár munkahelyelvesztéshez is vezethet. Szerencsére a teljes leállás nem valósult meg. Pillanatnyilag hétvégi menetrend szerint közlekednek a járatok. Bízom benne, hogy a helyzet a hatékony intézkedéseknek köszönhetően hamarosan javulni fog.
Nézzük sorra, miben hibáztunk az elmúlt években:
- Nem választottuk le a járművezetőt hermetikusan az utastértől
- Nem törekedtünk a készpénz kivezetésére a rendszerből
- Nem törekedtünk a metrón kívül, az önvezető technológiák előnyberészesítésére.
- Hanyagoltuk a takarítást/ fertőtlenítést
- Nem érintésmentes leszállásjelző és ajtónyitó gombokat használunk
Ma már úgy tűnik hibás elképzelés alapján a BKK megalakulása után olyan járművek beszerzését irányozta elő, amelyek esetében a járművezető, az eddigi hagyománytól eltérően már nem volt leválasztva az utastértől. Gyorsan kiderült, hogy ez biztonsági problémákkal is jár. Ma már tudjuk, hogy a nyitott vezetőfülke a biztonsági hiányosságán kívül egy egyszerű influenzaszezon alkalmával is kedvezőtlen, hiszen a járművezető teljes munkaidejében egy vírusokkal teli járműben dolgozik.
A megoldást az jelentené, ha a járművek vezetőfülkéi hermetikusan le lennének választva az utastértől és külön szellőzéssel rendelkeznének, így elkerülhető lenne a levegőben lebegő vírus és baktériumcseppek átvitele a járművezetőre.
A BKK sajnos nem törekedett a készpénz kivezetésére. A járművezetők általi jegyértékesítés bevezetésekor készpénzt támogatta ami annak bevezetésekor is elavult szemléletre vallott. A környező országokban már akkor elektronikus és mobilmegoldásokban gondolkodtak. Sajnos a BKK még ma sem vezette be a leggyakrabban használt jegytípus, a vonaljegy esetében mobiljegyet. A Koronavírus megjelenését követően a Volánbusz gyorsan reagált és a Nemzeti Mobilfizetési Zrt segítségével pár nap alatt bevezette az ország összes településén a mobil vonaljegyet. Budapest még mindig mobil vonaljegy nélkül van!
Több település már tervezi, vagy már teszteli is az önvezető technológiákat a városi közösségi közlekedésben. A MÁV is dolgozik már ezen, egyenlőre csak a tervezőasztalon. Itt volna az ideje ezt megkezdeni Budapesten a BKK szolgáltatói területén is. Célszerű ezt a villamosvonalakkal kezdeni. Nem azt mondom, hogy azonnal álljunk át önvezető rendszerre, de kezdjük meg a felmérést, tervezést és a szükséges törvényi háttér megteremtését. Járművezetőből már ma is kevés van és egy járvány esetében az önműködő hálózat üzemeltetése jelentős előnnyel jár.
Mit vennék figyelembe én az új járművek beszerzésekor, illetve a régiek felújításánál :
- Teljesen elzárt vezetőfülke
- Érintésmentes ajtónyitó gombok
- Érintésmentes leszállásjelző gombok
- Könnyen tisztítható ülések
- Könnyen és egyszerűen tisztítható felületek
- Nagyméretű nyitható ablakok
Listánk következő pontja a takarítás/fertőtlenítés alacsony szintje. Aki rendszeresen tömegközlekedik Budapesten az pontosan tudja miről beszélek. Nehéz lenne olyan utast találni aki azt mondaná, hogy a járművek tiszták. Több esetben felmerült a kérdés, hogy feltétlenül szükség van-e szövet kárpitra, vagy könnyen tisztítható, akár az utas által is tisztára törölhető üléseket használjunk? Prága pár éve kezdte meg a szüvetborítású ülések selejtezését.
Fontos lenne elgondolkodni azon, hogy a leszállásjelzőket, ajtónyitó gonbokat érintésmentesre cseréljük. Több óvodában már lecserélték a hagyományos villanykapcsolókat érintésmentes kapcsolókra a gyerekek egészségének védelmében.
1) Azt mondja meg nekem valaki, hogy itthon miért nincs még SMS jegy? Mobilja annak is van, akinek bankkártyája, okostelefonja, vagy internete nincs.
2) Volánbusz. Amit a cikkben írsz, szép, és jó, csak épp vidéken csak egy bizonyos hátul végzett törlési funkcióra jó. Én értem, hogy a nyugdíjasokat most kivonjuk az egyenletből, csak épp a Volán számos szolgáltatási területén az átlag lakos sem az app-kártya-okostelefon háromszögben él. Amikor ezt valaki szóvá teszi, a Volánbusz kommunikációjában előjön a nemzetközi partnerétől és a Vitézy-féle BKK-tól átvett tíz méter vastag téglafal. Én is ingyen utaztam kétszer is az út felében, mert a felszállóhelyemen nem volt automata (méretben egyik település sem éppen Vác vagy Gödöllő, ahol felszálltam).
3) A Siemens Combinóról eddig miért nem írta senki, hogy az utastérben a bűz nem típushiba? Tizenéve élek Pesten, és ez kell hozzá, hogy megtudjam? 😀
Laikus Megfigyelő – Az SMS-jegy jellemzően már a műlt és kivezetés alatt van.
Abban igazad van, hogy a semminél jobb. A mostani helyzetben szrintem butaság kihagyni a vonaljegyet a MOBILJEGY alkalmazás kínálatából Budapesten.
Laikus Megfigyelő – a Volánbusz kezdeményezése jó. Mivel teljesen megszűnt a helyi és a helyközi járatokon is a jegyértékesítés, így ezt valamivel pótolni kellett. A Volánbusz rettenetesen gyorsan reagált, ezt ki kell emelni.
Nem kell lenézni a vidékieket. Ott is sokan szeretik a modern technikát és a kényelmet. A MÁV e-jegye is rendkívül népszerű, pedig azt tényleg jellemzően “vidékiek” használják. A Volán jól felismerte, hogy itt a jegy nélkül utazzanak az utasok, vagy aki tud és szeretne az tudjon a mobilján is jegyet váltani.
Kicsit más, de ma hallottam. A Koronavírus miatt több országban kötelező a közértben a maszk és a kesztyű. A pénztárnál gondot okoz, hogy az emberek nem tudnak mobillal fizetni, mivel az arcfelismerő a maszk miatt nem oldja fel, az ujjlenyomat-érzékelő meg a kesztyű miatt, sőt az éritőképernyőn sem lehet kesztyűben megadni a feloldókódot.. Igen a technikának is van hátulütője 🙂
Laikus Megfigyelő – A tisztaság soha nem volt a BKV erőssége. Nem csak a Combino, a 28-as villamos is pontosan olyan büdös. A fertőtlenítéssel bíztam benne, hogy a takarítás is együtt jár majd, de nem teljesen történt így.
A 28-as esetében javasoltam Kőbánya és JŐzsefváros vezetésének is, hogy a közteresek járőrözzenek a villamoson és rakják le a büdös, koszos beilleszkedni nem akaró utasokat. Mint anno Tarlósba is belekötöttek az aluljárók kordonozása miatt a jogvédők, itt sem mert lépni senki.