Több napja napvilágot látott Karácsony Gergely felvetése a Baross utcai buszsáv kialakításával kapcsolatban. Én azonnal feltettem a lényegi kérdést. A Baross utca melyik szakaszán épül ki buszsáv ? Aki naponta tömegközlekedik, az tudja, hogy a 9-es busz , csúcsidőszakban a Mázsa tér és a Könyves Kálmán körút között araszol a dugóban, majd folyamatosan halad a József körútig, ahol kezdődik a következő dugó és az araszolás az Üllői út felé. Ebből egyérteműen látszik, hogy buszsávra a Kőbányai úton a Könyves Kálmán körútig és a Baross utca , József körúton belüli szakaszán a Szabó Ervin térnél van szükség, az Üllői úti kereszteződésig ! Ma már olvasható a BKK közleménye , sajnos az autóbuszsáv pontosan azon a szakaszon épül meg ahol a nap 90%-ban nem torlódnak a közösségi közlekedés járművei és azon a szakaszon, ahol folyamatosan araszolnak a dugóban, nem változik semmi. Sajnos van egy olyan érzésem, hogy ez a busz és busz+kerékpár sáv valójában nem a közösségi közlekedés járműveit hivatott segíteni az akadálymentes haladásban, hanem a kerékpárosok igényeit elégíti ki.
A fenti feltételzésemet az is alátámasztja, hogy a BKK cikkének túlnyomó része a kerékpáros infrastruktúra fejlesztését ecseteli, figyelmen kívül hagyva a közösségi közlekedéssel naponta közlekedők és a Kőbányai út esetében még a gyalogosok igényeit is.

Fontos megemlíteni, hogy a BKK cikkében ünnepelt Kőbányai úti kerékpárút teljesen figyelmen kívül hagyja az érintett terület erőteljes fejlődését. Így az Operaház Eiffel műhelyházát ahol több száz ember dolgozik a nézőkön kívül, valamint a Közlekedési Múzeumot. Ez a két objektum gyalogosan nem közelíthető meg, mivel az előttük húzódó jártát kerékpárúttá nyilvánították, táblák kihelyezésével. Az említett szakasz külön érdekessége, hogy van olyan rész ( Horog utcai kereszteződés) ahol Kőbánya felől gyalogos-kerékpáros közös területet, míg Józsefváros felől érkezve kizárólag kerékpárutat jelöl a tábla. Ez teljesen ellentmond a KRESZ-nek.

A Kőbányai úton, kerítés mentén vezett járda a Horog utcánál jelzőlámpával biztosított gyalogátkelőben végződik, amin keresztül átjuthatunk a Horog utca túloldalára ahol egy következő lámpa és zebra vezeti tovább a gyalogost. Csakhogy ez a lámpa kizáróag a villamosvágonyokon biztosítja az átkelést. A gyalogos ott egy korlátba ütközik és útját , kizárólag a kerékpárúton tudja folytatni, mivel a Kőbányai út itt, a vasúti felüljáró alatt nem keresztezhető. A következő zebrát kizárólag a kerékpárúton sétálva lehet elérni, az Egészségháznál. Pontosabban egy olyan területen amelynek egyik végén a már említett gyalogos-kerékpáros, míg a másik végén kizárólag a kerékpárutat jelölő tábla található.


Forrás: BKK, Wikipedia,Google
Igazad van! Ez most csak egy látszat intézkedés!
Parkolóhelyeket kellene feláldozni, hogy tényleg biztonságos kerékpáros ÉS gyors busz/trolibusz közlekedés lehessen a Baross utcán. Ezt szerintem nem fogják mostanában meglépni. 🙁
A Kőbányai úti kerékpárutat is át kellene gondolni: irányhelyesen bevonni a túloldalt is, így elkülönített gyalogos járda is kialakítható lenne.
Amúgy kíváncsi vagyok, hogy az Orczy téri átvezetést hogyan oldják meg? Folytatódhatna a kerékpárút a Shell kútig (Lujza utca) is akár, lámpás átvezetéssel. (Szerintem nem fog:-( )
WInter is comming – az Orczy téri átvezetés majd az Orczy tér átalakításának része lehet, de az meg jegelik egyelőre.
Az Orczy térrel több gond is van. elég megnézni a Troli végállomást (amely szerencsére megyszűnik). A 9-es busz gyakran a villamosvágányokra rakja le az utasait, mert már nem fér be a megállóba.
Én ezt nem meggondolt, tervezett megoldásnak látom, inkább egy hirtelen (csináljunk valamit) megoldásnak.
Én magam a busz+kerékpár sávokban sem hiszek, mert sok kerékpáros nem engedi el a mögötte haladó buszt, akadályozza a haladását.
A Baross utcai buszsáv egy dolgot nem old meg: a Baross utcai buszok/trolik folyamatos haladását a Mária > SZentkirályi > Szabó Ervin tér > Üllői út szakaszon.
A metrópótlás miatt az Üllőin megépül a busz sáv ami kis segítség a BKK központ és a Kálvin tér között.
Amennyiben a Kőbányai úton létesülne buszsáv az sokaknak még vonzóbbá tenné az egyébként tényleg jó 217E-t. Egyre többen utaznak rajta, mert ha nincs dugó rettenetesen gyors és kényelmes.
“majd az Orczy tér átalakításának része lehet”
Tehát kb. soha! 🙁
Nem szükségszerű összekötni a két projektet. A lámpás kialakítás kihívás szerintem. A Mázsa térihez hasonló, annál sokkal jobban elkülönített, biztonságosabb megálló, (mögötte futó kerékpárút) már most kialakítható volna.
A Kőbányai úti kerékpárút Eiffel-csarnok előtti szakasza lazán kiváltható a Kismartoni út/Kárpáti Zoltán sétány útvonallal. 2-3 perc kerülő, de cserében egy nagyságrendekkel kellemesebb, biztonságosabb lehetőség.
Problémái:
– Széles út, de kutyasétáltatók, futók is használják
– A jelenlegi Kőbányai úti kerékpár sávról csak rosszul hangolt LÁMPÁS kereszteződésekkel érhető el. Plusz néhány perc várakozási idő. Ezen segítene, ha a folytatás irányhelyesen lenne.
– Nincs tájékoztató táblákkal, szájbarágósan ajánlva (ez igaz kb. mindegyik kerékpárútra!).
“A Baross utcai buszsáv egy dolgot nem old meg: a Baross utcai buszok/trolik folyamatos haladását a Mária > SZentkirályi > Szabó Ervin tér > Üllői út szakaszon.”
Ja, a tölcsér szűk keresztmetszete. Szerintem egy külön sávon simán mehetne a tömegközlekedés a sétálóutcán át is. Eltérő színű burkolat, pogácsák, lépésben közlekedő elektromos/CNG járművek.
“Én magam a busz+kerékpár sávokban sem hiszek, mert sok kerékpáros nem engedi el a mögötte haladó buszt, akadályozza a haladását.”
Túl van misztifikálva az oldaltávolság kérdése. Én a 1,5 m-t túlzásnak tartom, még csuklós buszok esetében is!
Sajnos most ez a hivatalos követelmény. 🙁
Szerintem ezt sebesség arányosan kellene szabályozni. pl. dugóban araszolgatásnál jóval kisebb oldaltávolság is elég.
winter is comming a sétálóutcán át vezette villamos bevett szokás több településen. A troli (mivel elméletben jövőre itt már csak troli közlekedik majd) sem kéne, hogy gondot okozzon, hiszen csak egy irányba haladna erre. A gond az aluljáró lehet. Nem tudom milyen terhelésre tervezték, illetve az ív, hiszen valahogy be kell sorolnia a Múzeum körúti forgalomba, sőt a villamospályára kell áthúznia, hiszen ma is ott közlekedik. Mivel erre volt közúti forgalom és megoldhatónak gondolom.
A tölcsér tényleg komoly gond. Gondolkodtam azon is, hogy hol lehetne a Baross utca forgalmát az Üllőire vezetni nagyobb fennakadás nélkül, esetleg érdemes lenne-e a 9-es buszt is a troli mintájára a Mária utcán át kivinni az Üllői útra és ott buszsávon át vezetni, ezzel elkerülnénk a Szabó Ervin téri sétány feláldozását… Még gondolkodom
Winter is comming Nem is olyan szűk az a tölcsér, mint elsőre tűnik. Az utcában parkolósáv is van.
Kétoldali parkolás
A “99 éves a Kínai Kommunista Párt” és a “Nem kérünk az EU gyarmatosítóiból!” c. cikkek között:
🙂
https://munkaspart.hu/mi-ti-2/4698-allitsuk-meg-a-kisebbseg-diktaturajat
Winter is Comming– érdekesen oldotta meg a BKK az M30 állomáspotlót a feljebb kitárgyalt Kálvin téri térségben.
Lehet bőven gyalogolni.
Legalább próbálnak valamit.
Az állomás-pótlóbusz használatát a BKK kifejezetten csak annak ajánlja, aki a két újonnan lezárt állomás környékére tart. A többiek még nyernek is a menetidőn a két lezárt állomással.
Winter is Comming – Szerintem a legtöbb fővárosinak van annyi sütnivalója, hogy olyan útvonalat választ, amely elkerüli ezt a szakaszt.
Winter is coming– én kicsit tartok a 3 perces követés betarthatóságától. Tudom épül az új lámpás kereszteződés, de én tartok a konvojban közlekedéstől..
“olyan útvonalat választ, amely elkerüli ezt a szakaszt”
Ez a legészszerűbb hozzáállás. Sajnos plusz idővel kell számolni mindenképpen a normál viszonyokhoz képest! Vagy a kerülőút (ha van!), vagy az átszállás/plusz gyaloglás/plusz várakozás okozta idő többlet.
“tartok a konvojban közlekedéstől”
Biztosan lesznek konvojosodott időszakok. 🙁
Csak nehogy közbejöjjön valami, nem várt, a felújítást meghosszabbító tényező!
wintwr is Coming– Én biztosan megnyitottam volna a KÖKI-t és úgy ütemeztem volna a munkát, hogy a vonatok a közbeeső állomásokon áthaladhassanak. Ez kényelmesebb megoldás lett volna. A Köki- Nyugati szakaszon sajnos most a 100a vasútvonal sem ajánlható, mert rendszeres a váltóhiba, vonatlemondás. Rettenetesen rosszul hangolták (?) a felújításokat.
Baross-Üllői hurokban hétvégén 2 troli+9 es + M30 közlekedik, ezért tartok a torlódástól, meg az M30 esetében a kihajtás sem lesz egyszerű a lámpa ellenére sem.
A Klinikák (VIII. ker)környékén élők szerintem a 9-es buszra szállnak majd többen a lakótelepről, mert ha fél úton van a Metró és a 9-es akkor a 9-es kényelmesebb átszállást biztosít a Kálvinon, illetve a továbbutazásra is használható, ha megfelel az irány.
Más!
A volt Gergely-bánya területével kapcsolatban van valami infód?
Megnyithatnák a gyalogos-, kerékpárosforgalom számára, sőt optimista esetben egy Óhegy-KöKi midibusz járatot is el tudnék képzelni.
Néhány parkolót fel mertek áldozni! 🙂
Halszálkás, úttestre lógó megoldás helyett járdán parkolás:
Winter is coming– tudod ezzel a képpel az a gond, hogy, az egy folyóméterre eső gyerekkocsit toló emberek száma talán a Baross utcán a legmagasabb a városban és a járdán nem fognak elférni egymás mellett.
A képen a jelenlegi állapot látható!
A jövő csak sejthető a (még) letakart KRESZ tábla parkolást szabályozó kiegészítőjéből! 🙂
Amúgy a rövidebbik autó túllóg a neki engedélyezett helyről.
Jellemző, hogy inkább a busztól tart, mint a babakocsis gyalogosoktól! 🙁
Winter is coming- A busztól csak addig fér jobban amíg az egyik gyerek édesapja egy ökölcsapással nem fejezi ki véleményét amikor nem tud elmenni gyerekkocsival a járdán.
Tavaly nyári állapot:
https://www.google.com/maps/@47.4894818,19.0774272,3a,28.5y,129.65h,88.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1sVAffQcmK2Eu0EAQ15FPCFw!2e0!7i16384!8i8192
Elég hosszú szakasz, sok parkoló fog megszűnni!
Szerencsétlenkedés a Baross utcában, az Orczy tér és a Kálvária tér között:
https://www.klubradio.hu/adasok/az-eg-legyen-tiveletek-baross-utcai-fak-113483