Vitézy Dávid is kiáll a trolihálózat fejlesztése mellett és egy posztot tett közzé e témában Facebookján. A kommentek között Weisz Gábor felvetette a 75-ös troli végállomásának áthelyezését a Puskás Ferenc Stadiontól a Liget téri buszvégállomásra, hivatalon nevén Kőbánya alsó vasútállomásra. Többször volt már téma a trolisítás és mindig a 9-es busz merült fel elsőként, hiszen az eredeti viszonylat (Liget tér-Deák tér) jelentős részén (Üllői út-Baross utca- Kőbányai út) az autóbusz felsővezeték alatt közlekedik. Valamiért a 75-ös troli kőbányai kapcsolata fel sem merült bennem, miközben a vonal meghosszabításához alig van szükség felsővezetéképítésre. A 9-es busz trolisítása több elfogadott városfejlesztési elképzelés része. A Liget tér a Pongrác úti troligarázstól pár száz méternyi távolságra van, tehát a trolisított 9-es esetében a buszok költséghatékonyabban juttathatók el a Pongrác úti kapcsolaton keresztül éjszakai pihenőhelyükre, mintha vissza kéne menniük a Kőbányai úton és a Hungária körútán át jutnának el oda. Tehát feltételezhetően ez az üzemi kapcsolat kiépülne, ezzel létrejönne a mai 75-ös troli Liget térig történő meghosszabbításához szükséges felsővezeték.
Milyen előnyökkel járna ez a meghosszabbítás? Közvetlen, gyors kapcsolat jönne létre Kőbánya központja és a Hősök tere (M1 metróvonal) között. A 75-ös trolibusz útvonala optimális állapotot feltételezve jelentősen gyorsabb mint a 9-es busz vagy a 3-as villamos az M1 metróvonal elérését figyelmbe véve. A vázlatra tekintve jól látható, hogy a környéken sok a kizárólag garázsmenetre használt felsővezeték, amelyen a járművek utasok nélkül közlekednek, míh a kékkel jelölt szakaszok kiépítésével a garázs bejáratáig ( Pongrác úti lakótelep) utasokkal közlekedhetnének a trolibuszok.
A meghosszabbított 72-es troli, feltételezésem szerint azért közlekedik hétvégenként az Orczy térig, mert ott biztosított az akkumulátorok töltése. Amennyiben megépülne a 75-ös troli garázs és a Liget tér közötti szakasza a 72-es trolibusz is fordulhatna a Liget téren, hiszen akkumulátorai ott is tölthetővé válnának. A 9-es és a 95/195-ös buszok is jó kihasználtsággal közlekednek, tehát a kapacitás bővítése , főként a 2020 februárjában megnyíló operaházi új játszóhely és műhelybázis miatt szükségessé válhat. Későbbi időpontban a Közlekedési Múzeum és a Levéltár átadása szintén több utast vonz majd erre a szakaszra és itt még nem is vettem figyelembe a 400 lakásos új kínai lakóparkot a Mázsa téren mintahogy az úja sportuszodát és sportcsarnokot ugyanitt.
Rendszeresen felhívom a figyelmet arra, hogy a vonalvezetés és a megállókiosztás , sok esetben még 2020-ban is az 1960-70-es évek gyárfejlesztéseit követi. Erre remek példa a Kőbányai úti villamos, amely sokkal gyorsabban haladhatna pár megálló elhagyásával és a meglévők jobb elhelyezésével. A gyorsabb közösségi közlekedés, vonzóbb is ! A trolihálózat sajnos folyamatosan a mi is legyen vele stádiumában van. Egy vezető sem merte komolyan fejleszteni… A legutóbbi időben jelent meg a 72-es troli az Orczy téren, ami egy lépés előre, de valójában az érintett utasok nem ismerik és rosszul időzítve indulnak a járművek. Gondot okoz a végállomásozás , hiszen nem ennyi járműre tervezztték az Orczy téri végállomást. A Liget téren egy nagy alapterületű végállomás áll részben kihasználatlanul, ami kínálja a 72,75-ös troli esetében is az itteni végállomásoztatást.
A Puskás Ferenc Stadionnál várható irodaház építés is indokolja majd egy új végállomás keresésének fontosságát, Hiszen ha a metró épületének helyén építkezni kezdenek, akkor az zavarni fogja a mai végállomási rendet. A képen a tervezett irodaházak elhelyezkedése látszik a metróállomás felett ( beépítési terv, Képtér Építésziroda kft).

Összegezzük:
- Az Orczy téri trolivégállomás kapacitása nem elegendő a 83/72 trolik végállomásoztatására és a 9-es busz fogadására. A kerület szertné felszámolni az ottani végállomást, a 83-as Népligetig közlekedtetésével.
- A 72-es áthelyezehtő lenne a Liget térre. Felsővezeték csak egy rövid szakaszon hiányzik.
- A 75-ös troli végállomásoztatása a Puskás Ferenc Stadionnál szintén nehézkes és az új irodaház építése is csak nehezíteni fogja ezt. A Stadionok és a Pongrác úti troligarázs között ma is van felsővezeték, tehát csak a Pongrác úti lakótelep és a Liget tér között kell megépíteni azt. Az önjárásra is képes trolibuszok végállomási töltése miatt célszerű megépíteni a troligarázs és a Liget téri végállomás közötti vezetékszakaszt.
- Az vonalvezetés miatt a garázsmeneti járatok szinte a garázs bejáratáig -Pongrác úti lakótelep- tudnak utasokat szállítani, nincs üres menet.
- A megépülő új felsővezeték lehetőséget biztosít a 9-es trolisítására is.
- A Liget téri buszvégállomás jelentős kihasználatlan kapacitással rendelkezik, tehát a két új viszonylat végállomásoztatása megoldható lenne. Mivel a buszvégállomás felújítása nepirenden van, így célszerű már a két új troliviszonylattal is számolni a tervezésnél.

Felvetődött a kérdés, hogy mi legyen a 95-ös busszal. Kőbányán már régebben felmerült a Kistorony park és a Pongrác úti lakótelep mélyebb feltárása . A volt Északi Járműjavító területén is új utcák nyílnak, melyek lehetőséget adnak egy új, hatékony vonalvezetés kialakítására. Így a 95-ös egy helyi, míg a 75-ös egy kerületközi gyorsjárat lehetne némi megállóritkítással.
Képek : közlekedes,Wikipedia Beépítési terv : Képtér Építésziroda kft.

Merre érdemes fejleszteni a kerület villamoshálózatát? Hogy lehetne kihasználtabb a 37-es villamos. Esetleg egy körjárat? Hogyan gyorsítható a 28-as villamos?

A MÁV megállóhely fejlesztésének lehetőségei.

Lassan elészül az új Egészségház a Bajcsy kórháznál. Sok nehezen mozgó utast kell majd elszállítani. Szükséges volna akadálymentesíteni!
A Pongrác úti garázs miatt racionálisnak tűnik az ötlet, de nem számol a Pongrác út igen szűk keresztmetszetével. Csúcsidőszakban (8 előtt, 5 után) állandó a dugó. A garázsmenetet a hajnali és késő esti órákban nem érinti.
“Közvetlen, gyors kapcsolat jönne létre Kőbánya központja és a Hősök tere (M1 metróvonal) között.”
Nem lenne sem közvetlen (nagy kerülő), sem gyors (dugó a Pongrác úton).
Erre a célra a 95/195 busz a Kerepesi út – Dózsa Gy. út a (PF Stadion előtt!) – Hősök tere útvonal alkalmasabb lenne.
Bár nem hiszem, hogy a Dózsa Gy. út PF Stadion előtti szakaszának tömegközlekedésével számol a BKK, hisz most alakítottak ki az egyik sávból kerékpársávot. Egy a Thököly útnál hirtelen elenyésző kerékpársávot, mondjuk onnan csak két sarok a Városliget, addig majd a foguk között a bringákkal teleportálnak a bringások, vagy valami ilyesmire gondolhattak. 🙂
“A volt Északi Járműjavító területén is új utcák nyílnak, melyek lehetőséget adnak egy új, hatékony vonalvezetés kialakítására.”
A vasútvonalak határt szabnak a lehetőségeknek.
Mindenesetre pozitív fejlemény, hogy legalább valami ötletelés van! 🙂
Szerintem a MÁV megkerülhetetlen Kőbánya közlekedésének kérdésében.
Az, hogy trolin vagy CNG buszon várunk a dugóban már majdnem mindegy!
WIC A dugó mindenhol állandó. A 9-es busznál felesleges a menetrend, hiszen minden nap jön az üzenet a BKK-tól, hogy dugóban áll.
Liget tér- Deák átlag 40 perc a dugó miatt.
A 3-as villamos nem áll dugóban, mégis 40 perc.
A 95-ös ugyan araszol de 95+75 így sem több 30 percnél ha nem kell átszállásra várni.
A trolisítás azért jó, mert lényegében van felsővezeték és van egy részben kihasználatlan végállomás. A Stadionoknál meg drága a hely..
WIC a MÁV teljesen más kérdés. Sokat segítene a harmadik és negyedik vágány megépítése a Köki-Nyugati között. Törökőr és Városliget megállók mihamarabbi megépítése.
Hosszútávon a vasút föld alatti vezetése lenne a megoldás.
ÉJJ- esetében alagutas árvezetéssel számolnak. Vicces, hogy az Őrháznál kerékpárutat vágnának a vasúti töltésbe, miközben az autós átvezetés lenne hasznosabb.
“Őrháznál kerékpárutat vágnának a vasúti töltésbe, miközben az autós átvezetés lenne hasznosabb.”
De gondolom drágább + a kapcsolódó úthálózat fejlesztésének költségei.
Első körben legyen TÖBB kerékpáros/gyalogos áttörés + az ezekhez igazított tömegközlekedési megállók.
Lényeg, hogy ne legyenek a vasútvonalakkal elhatárolt, “pangó”, zsákterületek a fejlesztési területek szomszédságában.
WIC a Korponai utca 2×2 sávot is elbírna. A vasút rengeteg használaton kívüli vágánya is ott van az utca mellett. A raktárépületekről nem is beszélve.
Ha már áttörünk egy vasúti töltést a Hungexpo felé, szerintem azt az autók számára is meg kéne nyitni, nem csak a kerékpárosok számára.
Tervben van a 100a több helyen történő áttörése, de sajnos pl a Liget vagy Állomás utcánál már szintben keresztezné a vasútat a közút, pedig ott lenne értelme.
Az Északi Járműjavító esetében a Horog utca, Zách utca felé volna értelme áttörni a vasúti töltést.
Itt figyelembe kell venni az új vasúti megállóhelyet is a múzeum mögött.
Féltik a Liget teret a “kábel-Bábel”-től!
https://www.kobanya.hu/docs/kobanya/hu/news/194211.pdf?v=7a1bd73c9901344ddad9a162eb1b10d8
A 8. oldalon.
“A Szent László-templom tervezőjének, Lechner Ödönnek az építészeti munkássága ugyanis szerepel a világörökségi cím várományosainak
listáján.
„Az UNESCO 2021-ben dönt, amiről a BKK, a BKV és a tervezők sem
tudtak” – jegyzi meg Somlyódy Csaba, hozzátéve, hogy azt szeretnék elkerülni, hogy a felsővezetékek kiépítésével egy kábel-Bábel alakuljon ki
a téren.”
Winter is coming – Én nem fogom megérteni, hogy a trolisítást egy olyan politikus ellenzi aki abba a családba tartozik akik a fővárosban , első lépésként klímavészhelyzetet hirdettek.
A kábelbábellel lesz a legkisebb gond ezzel az egész projekttel.
Az indexes topikban korábban valami bennfentes írta, hogy állítólag eleve nem is akarják a Liget téri-Szent László téri 9-es hurkot kiépíteni, feltételezem, a költségek miatt, csak a vasúti hídig a Könyvestől. Az is elhangzott ott, hogy nincs is elég troli a népligeti szárnyvonalhoz is meg ehhez, hiába írja itt pl. az újság. Egyébként teljesen nonszensz, hogy erről a BKV meg a Kőbányai Önkörmányzat között semmiféle kommunikáció nem volt! Így elég nehéz lesz bármi is.
Simán lehet az is szerintem, hogy a COVID meg a metró felújítás miatt csak a népligeti szárnyvonalat csinálják meg és Kőbányára megmarad 9-es a busz, ahogy eddig, egyébként még mindig ez lenne a legértelmesebb opció. A szép-új troli nem fog javítani semmin, a dugó meg a menetidő marad, sőt, idővel az is szarabb lesz persze, pont a troli miatt, közben meg Óbudának is annyi, a levegő meg nem a buszok miatt szar főleg, hanem a dugók miatt. A villamos középpályásítása sokkal-sokkal nagyobb előrelépés lehetne a rendezés felé. De eleve minek csinálnák meg ilyen sürgősen, ha a következő X évben teljesen szét kell(ene) kapni az egész Kőbányai utat az Orczyig? A többiről, konkrétan az ideális rendezésről nem is beszélve. Tákolás az egész, a villamoshoz a Kálvinig meg kellene hosszútávú vízió, főleg a Józsefvárosban, dehát az a jelenlegi helyzetben végképp katasztrófa, elvannak a krízissel meg a sárdobálással.
Pár éve a Hősök terét féltették a trolivezetékektől, de győzött a józan ész! 🙂
Winter is coming– a fotózásnál tény, zavaró a felsővezeték. A templomot nem is érinti. A buszok a Polgármesteri hivatal épületét sem érintik, hiszen a a KŐrösi CSoma Sándor űton a villamosmegálló után ” U ” kanyart téve haladnak a végállomás felé. A templom előtt csak a villamos halad el.Természetesen fontos, hogy a tápkábelek a föld alatt fussanak és csak az üzemi vezetékek legyenek láthatóak.